strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
piątek, 25 września 2020   pogoda

Aktualności

Święto Narodów ”Modena-Medina” w Savignano sul Panaro we Włoszech

10 czerwca 2013
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

Już po raz trzeci włoska Gmina Savignano sul Panaro (region Emilia-Romania, prowincja Modena) zorganizowała festyn wielonarodowościowy znany pod nazwą „MODENA-MEDINA”. W tym roku do współpracy zgłosiły się  grupy etniczne z Polski, Grecji, Ghany i  Maroka. Każda z nich przygotowała swój kiermasz, by jak najlepiej  zaprezentować kulturę własnego kraju.  Festynowi towarzyszyła miła i przyjazna  atmosfera.

 

Afrykańczycy zrobili demonstrację zaplatania warkoczy. Marokańczycy pokazali jak robi się tatuaże z henny, Grecy odtańczyli swój tradycyjny taniec (ubrani w strój narodowy), Polacy ze stowarzyszenia „VIA dell’AMBRA” przygotowali wystawę strojów regionalnych. Na wypożyczonym manekinie dumnie prezentował się strój krakowski. Zgromadzone zostały też gadżety łowickie i kaszubskie. Dzięki współpracy z  Biurem Turystycznym przygotowano liczne foldery dotyczące najciekawszych zakątków Polski.

 

 

Na festynie zaprezentowane zostały materiały promujące Giżycko i Mazury, otrzymane z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku. Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta w Jeleniej Górze było wiele materiałów dotyczących Dolnego Śląska. Głównym punktem programu był koncert wielonarodowościowego chóru, a z tradycyjnymi utworami wystąpił zespół afrykański.

 

 

Po raz pierwszy każda osoba zrzeszona w „VIA dell’AMBRA” miała na sobie koszulkę z logo oraz nazwą miasta, z którego pochodzi. Przygotowano także mapę Polski, na której zaznaczono miasta, w których urodzili się Polacy należący do stowarzyszenia. Do pamiątkowej księgi wpisywali się ci, którzy zatrzymali się przy polskim stoisku.

 

 

Była też możliwość degustacji potraw kuchni polskiej, afrykańskiej, marokańskiej, greckiej. Organizacja była dopięta na ostatni guzik, a polskich specjałów skosztowało ponad 60 osób.

 

 

Wspólny cel, dobra organizacja, zainteresowanie władz miejskich to fundament na udaną  integrację między narodami. Obecność w społeczeństwie wielu grup etnicznych, wielu kultur powinno stanowić  bogactwo dla danego państwa, a nie zagrożenie i bojaźń przed cudzoziemcem. Odpowiednia polityka emigracyjna, działania na rzecz pokojowej integracji, dają wyraz temu, że emigrant jest nam bliski i możemy też się nauczyć od niego czegoś nowego.  Wzajemna akceptacja, wspólny cel do osiągnięcia, bezinteresowna  przyjaźń  to  niezbędne  warunki  pokojowej  egzystencji  między narodami.

 

 

 

na podstawie materiałów Anny Pankowskiej „VIA dell’AMBRA”

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS