strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
piątek, 10 lipca 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 17 sierpnia 2013

ŚWIĘTO TWIERDZY BOYEN 2013
2013.08.17
Twierdza Boyen
Szanty Stranda Czarna Bandera
2013.08.17
Stanica Wodna Stranda
MISTRZOSTWA POLSKI JACHTÓW KABINOWYCH
2013.08.15
jez. Niegocin, Port Ekomarina Giżycko
Żeglarskie Grand Prix Mazur o Puchar 7 CUDÓW MAZUR Ryn
2013.08.17
jez. Ryńskie, Port Ekomarina
Roztańczony Sierpień - Flamenco Solo
2013.08.17
Hala MOSiR sala korekcyjna

ŚWIĘTO TWIERDZY BOYEN 2013

04 kwietnia 2013
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2013-08-17
Termin do:2013-08-18
Organizator:Giżyckie Centrum Kultury
Miejsce:Twierdza Boyen
Telefon:87 428 83 93
E-mail:gcktwierdza@gmail.com
Www:www.boyen.gizycko.pl

ŚWIĘTO TWIERDZY BOYEN 2013


99. rocznica wybuchu I wojny światowej
17-18 sierpnia
2013 (sobota - niedziela)


Dziedziniec przy Bramie Giżyckiej

W PROGRAMIE:


● ZWIEDZANIE z przewodnikiem, również nocne z pochodniami
● KIERMASZ rozmaitości
● REGIONALNE produkty kulinarne i rękodzieło
● INSCENIZACJE i dioramy przedstawione przez grupy rekonstrukcyjne
● KONKURSY i zabawy z historią Giżycka
● MOTOCYKLE i giżycki klub motocyklowy VBoyen
● KINO W PLENERZE i "CK Dezerterzy"


"TWIERDZA ZA PÓŁ CENY" - WSTĘP 5 ZŁ


W tym roku 17 i 18 sierpnia podczas Święta Twierdzy Boyen XIX-wiecznej fortyfikacji, jednego z najważniejszych i najciekawszych zabytków Giżycka, unikatowego w skali kraju i Europy, odbędą się inscenizacje historyczne "Bój o Feste Boyen", które podobnie jak w roku ubiegłym będą bardzo widowiskowe. Zobaczymy ponad 100 rekonstruktorów.


Obejrzymy jedyną w regionie inscenizację historyczną bitwy o twierdzę z czasu I wojny światowej z udziałem rekonstruktorów grupy historycznej "Biały Orzeł" z Łodzi, Sekcji Historycznej Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia albo 14. Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza.


W murach Twierdzy Boyen od wczesnych godzin porannych rozstawią się przeróżne stoiska z rękodziełem, jadłem regionalnym, starociami i innymi rozmaitościami. Na odwiedzających będą czekały specjalnie przygotowane DIORAMY, czyli obozowiska rekonstruktorów. Będzie też nocne zwiedzanie z przewodnikiem i pochodniami! A w sobotę kino w plenerze i "CK Dezerterzy".


W programie: /do pobrania również  PLAKAT z rozkładem godzinowym/
sobota: 9.00-21.00 kiermasz rozmaitości, 9.00-16.00 zwiedzanie z przewodnikiem (bezpłatnie), 12.00 prezentacja dioram, 17.30-18.30 inscenizacja historyczna donżon Bastionu Ludwik, 21.00 nocne zwiedzanie z przewodnikiem i pochodniami, 21.00 "CK Dezerterzy" w plenerze
niedziela: 9.00-18.00 kiermasz rozmaitości, 9.00-18.00 zwiedzanie z przewodnikiem (bezpłatnie), 10.00-14.00 prezentacja grup rekonstrukcyjnych i dioram, 15.00 VBoyen - prezentacja giżyckiego klubu motocyklowego.


W roku 2014 kiedy przypada 100. rocznica wybuchu I wojny światowej będą miały one szczególny wymiar. Turyści i mieszkańcy będą mogli zobaczyć rekonstrukcję bitwy o Twierdzę Boyen z sierpnia 1914.
W ramach giżyckich obchodów w przyszłym roku odbędzie się też konferencja popularno-naukowa. Ale Twierdza to nie tylko historia, to również sztuka, w galerii można zobaczyć dzieła światowych artystów, na terenie Twierdzy na tzw. Wyspie Giżyckiej" możemy też dotknąć mazurskiej natury. Twierdza to również miejsce organizacji największych giżyckich imprez, znanego zwłaszcza wśród młodych Mazury Hip-Hop Festiwal i oczywiście Festiwalu SZANTY W GIŻYCKU.


XIX-wieczna Twierdza Boyen w Giżycku to jeden z najciekawszych europejskich obiektów architektury militarnej.


"(...) Po doświadczeniach wojen napoleońskich władze pruskie postanowiły ufortyfikować giżycki przesmyk między Wielkimi Jeziorami Mazurskimi, aby zablokować potencjalny atak wojsk rosyjskich w kierunku zachodnim. Wielkim rzecznikiem tego przedsięwzięcia był dwukrotny minister wojny Królestwa Pruskiego, feldmarszałek Leopold Hermann Ludwig von Boyen (1771 – 1848).


W latach 1844 – 1851 wielkim nakładem sił i środków zbudowano otoczoną tzw. murem Carnota fortecę, która przyjęła nazwę od nazwiska feldmarszałka – Feste Boyen, zaś sześciu jej fortom nadano miano od jego imion i rodowego zawołania: Leopold, Hermann, Ludwig, Miecz, Prawo i Światło.W sierpniu 1914 r. forteca została oblężona przez rosyjską 1. Armię „Niemen”. Twierdza Boyen skutecznie powstrzymała Rosjan, a feldmarszałek Paul von Hindenburg wyprowadził stąd później kontratak, odrzucający całkowicie wojska rosyjskie z Prus Wschodnich.


Przestarzała fortalicja giżycka nie była już w stanie spełnić poważniejszej roli podczas drugiej wojny światowej, ale wówczas przeznaczono jej inne, tajemnicze zadania. W starych, fortecznych murach miała swoją siedzibę tajna placówka wydziału „Obce Armie Wschód”, podlegająca Naczelnemu Dowództwu Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach. W specjalnym ośrodku, ulokowanym w strefie zamkniętej na majdanie giżyckiej twierdzy, przesłuchiwano i namawiano do współpracy ujętych sowieckich oficerów. W lipcu 1942 r. przywieziono tu wziętego do niewoli legendarnego obrońcę Moskwy - gen. Andrieja Własowa. Tutaj też powstawały zalążki jego Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej (ROA), która walczyła u boku Wehrmachtu przeciw Sowietom.Twierdza Boyen wiązana jest też ze sprawą słynnej "Bursztynowej Komnaty". Według planów gauleitera Prus Wschodnich Ericha Kocha, który miał pieczę nad przechowywanym w Królewcu, zrabowanym arcydziełem sztuki snycerskiej, miało ono być po wojnie eksponowane w filii Muzeum Wielkoniemieckiego Wehrmachtu w giżyckiej Twierdzy Boyen. Skazany za zbrodnie wojenne Erich Koch dokonał życia w polskim więzieniu, nie wyjawiając tajemnicy zniknięcia "Bursztynowej Komnaty".W styczniu 1945 r. twierdza została oddana Armii Czerwonej praktycznie bez walki, co tak wzburzyło Hitlera, uważającego Giżycko za jedną z najsilniejszych fortec Prus Wschodnich, że zdymisjonował gen. Hossbacha odpowiedzialnego za jej obronę. Jednostki wojska polskiego stacjonowały w twierdzy aż do 1957 r. Później wprowadziły się tutaj różne zakłady przemysłowe: mięsne, serowarskie czy transportowe, które w większości upadły po przemianach polityczno-ekonomicznych przełomu lat 80. i 90. Obecnie, stosunkowo dobrze zachowana Twierdza Boyen stanowi najcenniejszy zabytek Giżycka, który można zwiedzać indywidualnie i z przewodnikiem. W jednym z zachowanych koszarowców funkcjonuje hostel, zaś w fortecznej fosie urządzono obszerny amfiteatr, w którym co lato odbywa się m.in. największy polski festiwal szantowy „Szanty w Giżycku” oraz najstarszy i największy w kraju Mazury Hip-Hop Festiwal. Corocznie Twierdza Boyen staje się bazą międzynarodowego zlotu motocykli, a ostatnio przyjęła też rolę punktu wyjścia dla off-roadowych rajdów samochodów terenowych.


Miasto podejmuje wiele działań zmierzających do ożywienia Twierdzy Boyen tak, by służyła ona zarówno mieszkańcom jak i turystom z całego świata. I tak w ramach jednego z realizowanych projektów ze wsparciem funduszy Unii Europejskiej, byłe laboratorium prochowe zostanie zaadaptowane na muzeum broni, zaś  wozownia ze stajnią ma być przekształcona w pawilon wystawowy."


O Twierdzy Wojciech Marek Darski, fragment  "Spacerem po Giżycku - przewodnik po turystyce aktywnej", publikacji opracowanej i wydanej przez Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku


WWW.GIZYCKO.PL
GIŻYCKO oficjalna strona NA FACEBOOKU:) lubię to! https://www.facebook.com/pages/Gi%C5%BCycko-Mazury-Masuria-Masuren/311665570004
-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS