strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
piątek, 10 lipca 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 16 sierpnia 2014

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w klasie DZ "Ratujmy Dezety"
2014.08.16
jez. Kisajno Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej
Wystawa fotografii WŁODZIMIERZA PUCHALSKIEGO "Wyspa Kormoranów"
2014.08.05
Świetlica wiejska w Dobie
Szanty Załoga Dr. Bryga
2014.08.16
Stanica Wodna Stranda
ŚWIĘTO TWIERDZY BOYEN 2014 100. rocznica I wojny światowej
2014.08.16
Twierdza Boyen
Piknik Strzelecki
2014.08.15
Strzelnica Myśliwska

ŚWIĘTO TWIERDZY BOYEN 2014 100. rocznica I wojny światowej

31 grudnia 2013
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2014-08-16
Termin do:2014-08-17
Organizator:Giżyckie Centrum Kultury
Miejsce:Twierdza Boyen
Telefon:87 428 83 93
E-mail:gcktwierdza@gmail.com
Www:www.boyen.gizycko.pl

ŚWIĘTO TWIERDZY BOYEN
100. ROCZNICA WYBUCHU I WOJNY ŚWIATOWEJ


Twierdza Boyen 16-17 sierpnia 2014 


Widowiskowa inscenizacja "BÓJ O TWIERDZĘ"
poprzedzona kozacką paradą konną odbędzie się
w XIX-wiecznej fortyfikacji w sobotę 16 sierpnia o godz. 17.30!


Dwa dni Święta to oczywiście kiermasz rękodzieła i regionalnych kulinariów, zwiedzanie z przewodnikiem, dioramy, czyli obozowiska rekonstruktorów, wojskowe patrole w historycznych uniformach, zabawy z historią, konkursy zręcznościowe, tor przeszkód, pokaz sprzętu wojskowego, plenerowy pokaz filmu na donżonie
z tłumaczeniem na żywo! i na zakończenie loty balonem!


CAŁODNIOWY WSTĘP DO TWIERDZY: 5 ZŁ


Bezpłatna linia autobusowa do Twierdzy!
16 sierpnia 2014 r. uruchomiona zostanie okolicznościowa bezpłatna linia autobusowa na trasie Dworzec kolejowy - ul. Kolejowa, ul. Olsztyńska, ul. Sikorskiego, ul. Obwodowa - Twierdza Boyen. Autobus będzie oznakowany i zatrzyma się na żądanie w wymienionych punktach:) Plan odjazdów:
Dworzec Kolejowy - Twierdza Boyen
godziny odjazdów: 15:00, 15:40, 16:20, 17:00, 17:40, 18:20, 19:00
Twierdza Boyen - Dworzec Kolejowy
godziny odjazdów: 15:20, 16:00, 16:40, 17:20, 18:00, 18:40
(10 min. oczekiwania na pasażerów, 10 min. czas jazdy)


facebook.com/twierdzaboyen do polubienia:)


W niedzielę również w twierdzowej Kaponierze koncert Violi Brzezińskiej. Serdecznie zapraszamy. 18.00. WSTĘP WOLNYŚwięto Twierdzy Boyen fot. archiwum GCK


Przed nami IV już edycja Święta Twierdzy Boyen w Giżycku z inscenizacją historyczną na Donżonie. W tym roku Święto Twierdzy Boyen będzie miało wymiar szczególny z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej i działań wojennych na froncie mazurskim*. Warto podkreślić fakt, że Twierdza Boyen leżąca na tzw. "Wyspie Giżyckiej" odegrała ważną rolę w dziejach I wojny światowej i potwierdziła słuszność budowy tejże fortyfikacji. Tutaj, pod koniec sierpnia 1914 r. między wojskami rosyjskimi a niemieckimi rozegrała się walka o fortecę, która zakończyła się fiaskiem wojsk rosyjskich. I właśnie dla uczczenia tych wydarzeń, a przede wszystkim 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej, organizowane jest tegoroczne Święto Twierdzy Boyen. W wydarzniu udział wezmą liczne grupy rekonstrukcyjne, w tym roku spodziewamy się aż 150 rekonstruktorów! Jak zwykle, na majdanie ulokują się wojskowe obozowiska tzw. dioramy, a po całej fortecy krążyć będą wojskowe patrole w historycznych uniformach, które również pojawią się w centrum miasta. Podczas specjalnego happeningu napotkani przechodnie zapraszani będą na wyjątkową imprezę forteczną:)


W murach nigdy niezdobytej XIX-wiecznej fortyfikacji, jednego z najważniejszych i najciekawszych zabytków Giżycka, unikatowego w skali kraju i Europy w sobotę 16 sierpnia o godz. 17.30 na donżonie twierdzy odbędzie się widowiskowy "Bój o Feste Boyen". Turyści i mieszkańcy będą mogli zobaczyć jedyną w regionie, niespotykaną na Mazurach inscenizację historyczną bitwy o twierdzę z czasu I wojny światowej z sierpnia 1914, w którą zaangażowanych będzie ponad 150 rekonstruktorów i fanów militariów z kraju i z zagranicy. To prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników historii!


W Twierdzy na turystów czekać będzie również tradycyjnie kiermasz rękodzieła i regionalnych kulinariów. Na dwa dni dziedziniec przed Bramą Giżycką zamieni się w niebotyczny jarmark. Na rozłożonych stoiskach pojawią się przepyszne produkty regionalne, swojski smalec, chleby, wędliny, sery, miody i różne kulinarne pychotki. Nie zabraknie też rękodzieła artystycznego (biżuteria, haft, obrazy, rzeźby itp.) i innych rozmaitości.


Będzie można się spotkać z dawną sztuką ludową, zwiedzić fortyfikację z przewodnikiem, zobaczyć dioramy, czyli obozowiska rekonstruktorów. Będą zabawy z historią Giżycka, liczne konkursy zręcznościowe, m.in. tor przeszkód, pokaz sprzętu wojskowego i plenerowy pokaz filmu z tłumaczeniem na żywo. Wielbicieli filmów historycznych zapraszamy późnym wieczorem w sobotę na donżon (21.00).  I po raz pierwszy niebywała atrakcja rekreacyjna dla dużych i małych. Na zakończenie Święta w niedzielę loty balonem (tzw. winda czyli loty balonem na uwięzi). 


PLAKAT Z PROGRAMEMŚwięto Twierdzy Boyen fot. archiwum GCK


Giżyckie Centrum Kultury organizator przedsięwzięcia zaprasza i zapewnia, że będzie niewyobrażalnie ciekawie! Dorota Łabuz dyrektor GCK: "(...) tegoroczna edycja w 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej została przygotowana naprawdę z wielkim rozmachem! Przed nami mnóstwo wrażeń i niezapomnianych przeżyć. Dlatego już dziś warto zarezerwować sobie czas i spędzić dwa sierpniowe dni w murach XIX- wiecznej fortyfikacji (...)"


Twierdza to nie tylko historia, to również sztuka, w galerii można zobaczyć dzieła światowych artystów, na terenie Twierdzy możemy też dotknąć mazurskiej natury. Twierdza to również miejsce organizacji dużych giżyckich imprez, znanego zwłaszcza wśród młodych Mazury Hip-Hop Festiwal i oczywiście kultowego Festiwalu Szanty w Giżycku.


*W ramach giżyckich wydarzeń związanych tematycznie z 100. rocznicą wybuchu Wielkiej Wojny i działań wojennych prowadzonych w naszym regionie, wśród wielu inicjatyw zarówno w mieście jak i w powiecie są konferencje popularno-naukowe, konkursy, imprezy plenerowe i rajdy.


KONTAKT W SPRAWIE STOISK: Giżyckie Centrum Kultury tel. 87 428 43 26

O TWIERDZY
XIX-wieczna Twierdza Boyen w Giżycku to jeden z najciekawszych europejskich obiektów architektury militarnej.

"(...) Po doświadczeniach wojen napoleońskich władze pruskie postanowiły ufortyfikować giżycki przesmyk między Wielkimi Jeziorami Mazurskimi, aby zablokować potencjalny atak wojsk rosyjskich w kierunku zachodnim. Wielkim rzecznikiem tego przedsięwzięcia był dwukrotny minister wojny Królestwa Pruskiego, feldmarszałek Leopold Hermann Ludwig von Boyen (1771 – 1848). W latach 1844 – 1851 wielkim nakładem sił i środków zbudowano otoczoną tzw. murem Carnota fortecę, która przyjęła nazwę od nazwiska feldmarszałka – Feste Boyen, zaś sześciu jej fortom nadano miano od jego imion i rodowego zawołania: Leopold, Hermann, Ludwig, Miecz, Prawo i Światło.


W sierpniu 1914 r. forteca została oblężona przez rosyjską 1. Armię „Niemen”. Twierdza Boyen skutecznie powstrzymała Rosjan, a feldmarszałek Paul von Hindenburg wyprowadził stąd później kontratak, odrzucający całkowicie wojska rosyjskie z Prus Wschodnich.


Przestarzała fortalicja giżycka nie była już w stanie spełnić poważniejszej roli podczas drugiej wojny światowej, ale wówczas przeznaczono jej inne, tajemnicze zadania. W starych, fortecznych murach miała swoją siedzibę tajna placówka wydziału „Obce Armie Wschód”, podlegająca Naczelnemu Dowództwu Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach. W specjalnym ośrodku, ulokowanym w strefie zamkniętej na majdanie giżyckiej twierdzy, przesłuchiwano i namawiano do współpracy ujętych sowieckich oficerów. W lipcu 1942 r. przywieziono tu wziętego do niewoli legendarnego obrońcę Moskwy - gen. Andrieja Własowa. Tutaj też powstawały zalążki jego Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej (ROA), która walczyła u boku Wehrmachtu przeciw Sowietom.


*Ciekawostka
Twierdza Boyen wiązana jest też ze sprawą słynnej "Bursztynowej Komnaty". Według planów gauleitera Prus Wschodnich Ericha Kocha, który miał pieczę nad przechowywanym w Królewcu, zrabowanym arcydziełem sztuki snycerskiej, miało ono być po wojnie eksponowane w filii Muzeum Wielkoniemieckiego Wehrmachtu w giżyckiej Twierdzy Boyen. Skazany za zbrodnie wojenne Erich Koch dokonał życia w polskim więzieniu, nie wyjawiając tajemnicy zniknięcia "Bursztynowej Komnaty".


W styczniu 1945 r. twierdza została oddana Armii Czerwonej praktycznie bez walki, co tak wzburzyło Hitlera, uważającego Giżycko za jedną z najsilniejszych fortec Prus Wschodnich, że zdymisjonował gen. Hossbacha odpowiedzialnego za jej obronę. Jednostki wojska polskiego stacjonowały w twierdzy aż do 1957 r. Później wprowadziły się tutaj różne zakłady przemysłowe: mięsne, serowarskie czy transportowe, które w większości upadły po przemianach polityczno-ekonomicznych przełomu lat 80. i 90.


Obecnie, stosunkowo dobrze zachowana Twierdza Boyen stanowi najcenniejszy zabytek Giżycka, który można zwiedzać indywidualnie i z przewodnikiem. W jednym z zachowanych koszarowców funkcjonuje hostel, zaś w fortecznej fosie urządzono obszerny amfiteatr, w którym co lato odbywa się m.in. największy polski festiwal szantowy „Szanty w Giżycku” oraz najstarszy i największy w kraju Mazury Hip-Hop Festiwal. Corocznie Twierdza Boyen staje się bazą międzynarodowego zlotu motocykli, a ostatnio przyjęła też rolę punktu wyjścia dla off-roadowych rajdów samochodów terenowych.


Miasto podejmuje wiele działań zmierzających do ożywienia Twierdzy Boyen tak, by służyła ona zarówno mieszkańcom jak i turystom z całego świata. I tak w ramach jednego z realizowanych projektów ze wsparciem funduszy Unii Europejskiej, byłe laboratorium prochowe zostanie zaadaptowane na muzeum broni, zaś wozownia ze stajnią ma być przekształcona w pawilon wystawowy."


fragment "Spacerem po Giżycku - przewodnik po turystyce aktywnej", publikacji opracowanej i wydanej przez Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS