strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
wtorek, 29 września 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 4 lipca 2015

Warsztaty Żeglarskie "Aktywni i Sprawni Żeglarze 60+"
2015.06.30
Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej
JARMARK ŚW. BRUNONA w Twierdzy Boyen
2015.07.04
Twierdza Boyen
ŚWIĘTO TWIERDZY BOYEN Inscenizacja historyczna Bój o Feste Boyen
2015.07.04
Twierdza Boyen
GIŻYCKIE DNI OLDTIMERÓW w Porcie Ekomarina
2015.07.03
jez. Niegocin Port Ekomarina Gżycko
Rozpoczęcie Lata z Chrystusem u św. Brunona
2015.07.03
plaża miejska i Wzgórze św. Brunona
TVN Meteo Active w Wilkasach i Giżycku
2015.07.03
AZS Wilkasy, Giżycko ul. Nadbrzeżna w okolicy mostu obrotowego
GIŻYCKI TYDZIEŃ ŻEGLARSKI
2015.07.03
Giżycko jez. Niegocin, Port Ekomarina Giżycko, plaża miejska

ŚWIĘTO TWIERDZY BOYEN Inscenizacja historyczna Bój o Feste Boyen

19 stycznia 2015
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2015-07-04
Termin do:2015-07-05
Organizator:Giżyckie Centrum Kultury
Miejsce:Twierdza Boyen
Telefon:87 428 43 26 KONTAKT W SPRAWIE STOISK
Www:boyen.gizycko.pl

ŚWIĘTO TWIERDZY BOYEN
101. ROCZNICA WYBUCHU I WOJNY ŚWIATOWEJ


Giżycko 4-5 lipca 2015 otwarcie sobota 10.00


Widowiskowa międzynarodowa inscenizacja "Bój o Twierdzę Boyen" w XIX-wiecznej fortyfikacji w sobotę 4 lipca o godz. 18.00!


Dwa dni Święta to oczywiście kiermasz rękodzieła i regionalnych kulinariów w tym roku w ramach Jarmarku św. Brunona, zwiedzanie z przewodnikiem, dioramy, czyli obozowiska rekonstruktorów, wojskowe patrole w historycznych uniformach, pokazy kaskaderów konnych, prezentacja Klubu Motocyklowego V-Boyen, zabawy z historią, konkursy zręcznościowe, tor przeszkód, pokaz sprzętu wojskowego.


facebook.com/twierdzaboyen do polubienia:)Święto Twierdzy Boyen fot. archiwum GCK


Przed nami V już edycja Święta Twierdzy Boyen w Giżycku z inscenizacją historyczną na Donżonie. W tym roku przypada 101. rocznica wybuchu I wojny światowej i działań wojennych na froncie mazurskim. Warto podkreślić fakt, że Twierdza Boyen leżąca na tzw. "Wyspie Giżyckiej" odegrała ważną rolę w dziejach I wojny światowej i potwierdziła słuszność budowy tejże fortyfikacji. Tutaj, pod koniec sierpnia 1914 r. między wojskami rosyjskimi a niemieckimi rozegrała się walka o fortecę, która zakończyła się fiaskiem wojsk rosyjskich. W wydarzniu udział wezmą liczne grupy rekonstrukcyjne. Jak zwykle, na majdanie ulokują się wojskowe obozowiska tzw. dioramy, a po całej fortecy krążyć będą wojskowe patrole w historycznych uniformach, które również pojawią się w centrum miasta. Podczas specjalnego happeningu napotkani przechodnie zapraszani będą na wyjątkową imprezę forteczną:)


PLAKAT DO POBRANIA

W murach nigdy niezdobytej XIX-wiecznej fortyfikacji, jednego z najważniejszych i najciekawszych zabytków Giżycka, unikatowego w skali kraju i Europy w sobotę 4 lipca o godz. 18.00 na donżonie twierdzy odbędzie się widowiskowy "Bój o Twierdzę Boyen". Turyści i mieszkańcy będą mogli zobaczyć jedyną w regionie, niespotykaną na Mazurach inscenizację historyczną bitwy o twierdzę z czasu I wojny światowej z sierpnia 1914, w którą zaangażowanych będzie około 150 rekonstruktorów i fanów militariów z kraju i z zagranicy. To prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników historii!


W Twierdzy na turystów czekać będzie również Jarmark Świętego Brunona i kiermasz rękodzieła oraz regionalnych kulinariów. Na dwa dni dziedziniec przed Bramą Giżycką zamieni się w niebotyczny jarmark. Na rozłożonych stoiskach pojawią się przepyszne produkty regionalne, swojski smalec, chleby, wędliny, sery, miody i różne kulinarne pychotki. Nie zabraknie też rękodzieła artystycznego (biżuteria, haft, obrazy, rzeźby itp.) i innych rozmaitości.


Będzie można się spotkać z dawną sztuką ludową, zwiedzić fortyfikację z przewodnikiem, zobaczyć dioramy, czyli obozowiska rekonstruktorów. Będą zabawy z historią Giżycka, liczne konkursy zręcznościowe, m.in. tor przeszkód, pokaz sprzętu wojskowego.Święto Twierdzy Boyen fot. archiwum GCK


Twierdza to nie tylko historia, to również sztuka, w galerii można zobaczyć dzieła światowych artystów, na terenie Twierdzy możemy też dotknąć mazurskiej natury. Twierdza to również miejsce organizacji corocznych Zlotów Motocyklowych i znanego zwłaszcza wśród młodych Mazury Hip-Hop Festiwal.


KONTAKT W SPRAWIE STOISK: Giżyckie Centrum Kultury tel. 87 428 43 26

O TWIERDZY
XIX-wieczna Twierdza Boyen w Giżycku to jeden z najciekawszych europejskich obiektów architektury militarnej.

"(...) Po doświadczeniach wojen napoleońskich władze pruskie postanowiły ufortyfikować giżycki przesmyk między Wielkimi Jeziorami Mazurskimi, aby zablokować potencjalny atak wojsk rosyjskich w kierunku zachodnim. Wielkim rzecznikiem tego przedsięwzięcia był dwukrotny minister wojny Królestwa Pruskiego, feldmarszałek Leopold Hermann Ludwig von Boyen (1771 – 1848). W latach 1844 – 1851 wielkim nakładem sił i środków zbudowano otoczoną tzw. murem Carnota fortecę, która przyjęła nazwę od nazwiska feldmarszałka – Feste Boyen, zaś sześciu jej fortom nadano miano od jego imion i rodowego zawołania: Leopold, Hermann, Ludwig, Miecz, Prawo i Światło.


W sierpniu 1914 r. forteca została oblężona przez rosyjską 1. Armię „Niemen”. Twierdza Boyen skutecznie powstrzymała Rosjan, a feldmarszałek Paul von Hindenburg wyprowadził stąd później kontratak, odrzucający całkowicie wojska rosyjskie z Prus Wschodnich.


Przestarzała fortalicja giżycka nie była już w stanie spełnić poważniejszej roli podczas drugiej wojny światowej, ale wówczas przeznaczono jej inne, tajemnicze zadania. W starych, fortecznych murach miała swoją siedzibę tajna placówka wydziału „Obce Armie Wschód”, podlegająca Naczelnemu Dowództwu Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach. W specjalnym ośrodku, ulokowanym w strefie zamkniętej na majdanie giżyckiej twierdzy, przesłuchiwano i namawiano do współpracy ujętych sowieckich oficerów. W lipcu 1942 r. przywieziono tu wziętego do niewoli legendarnego obrońcę Moskwy - gen. Andrieja Własowa. Tutaj też powstawały zalążki jego Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej (ROA), która walczyła u boku Wehrmachtu przeciw Sowietom.


*Ciekawostka
Twierdza Boyen wiązana jest też ze sprawą słynnej "Bursztynowej Komnaty". Według planów gauleitera Prus Wschodnich Ericha Kocha, który miał pieczę nad przechowywanym w Królewcu, zrabowanym arcydziełem sztuki snycerskiej, miało ono być po wojnie eksponowane w filii Muzeum Wielkoniemieckiego Wehrmachtu w giżyckiej Twierdzy Boyen. Skazany za zbrodnie wojenne Erich Koch dokonał życia w polskim więzieniu, nie wyjawiając tajemnicy zniknięcia "Bursztynowej Komnaty".


W styczniu 1945 r. twierdza została oddana Armii Czerwonej praktycznie bez walki, co tak wzburzyło Hitlera, uważającego Giżycko za jedną z najsilniejszych fortec Prus Wschodnich, że zdymisjonował gen. Hossbacha odpowiedzialnego za jej obronę. Jednostki wojska polskiego stacjonowały w twierdzy aż do 1957 r. Później wprowadziły się tutaj różne zakłady przemysłowe: mięsne, serowarskie czy transportowe, które w większości upadły po przemianach polityczno-ekonomicznych przełomu lat 80. i 90.


Obecnie (...) Twierdza Boyen stanowi najcenniejszy zabytek Giżycka, który można zwiedzać indywidualnie i z przewodnikiem. W jednym z zachowanych koszarowców funkcjonuje hostel, zaś w fortecznej fosie urządzono obszerny amfiteatr, w którym co lato odbywa się m.in. najstarszy i największy w kraju Mazury Hip-Hop Festiwal. Corocznie Twierdza Boyen staje się bazą międzynarodowego zlotu motocykli, a ostatnio przyjęła też rolę punktu wyjścia dla off-roadowych rajdów samochodów terenowych.


Miasto podejmuje wiele działań zmierzających do ożywienia Twierdzy Boyen tak, by służyła ona zarówno mieszkańcom jak i turystom z całego świata. I tak w ramach jednego z realizowanych projektów ze wsparciem funduszy Unii Europejskiej, byłe laboratorium prochowe jest adaptowane na muzeum broni, zaś wozownia ze stajnią ma być przekształcona w pawilon wystawowy."


fragment "Spacerem po Giżycku - przewodnik po turystyce aktywnej", publikacji opracowanej i wydanej przez Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS