strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
wtorek, 19 stycznia 2021   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 11 sierpnia 2016

ORANGE KINO LETNIE w Giżycku
2016.08.10
Port Ekomarina Giżycko
ŚWIĘTO TWIERDZY BOYEN Inscenizacja historyczna "Bój o Twierdzę"
2016.08.11
Twierdza Boyen, las miejski, Pasaż Portowy, most obrotowy

ŚWIĘTO TWIERDZY BOYEN Inscenizacja historyczna "Bój o Twierdzę"

10 lutego 2016
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2016-08-11
Termin do:2016-08-14
Organizator:Giżyckie Centrum Kultury
Miejsce:Twierdza Boyen, las miejski, Pasaż Portowy, most obrotowy
E-mail:ewelina.krasnicka@gck.gizycko.pl
Www:boyen.gizycko.pl

11-14 sierpnia DEFILADA ulicami miasta, INSCENIZACJA z pirotechniką filmową,
300 rekonstruktorami, artylerią i kawalerią konną, NOCNE SKOKI SPADOCHRONOWE z pirotechniką i światłami, i wiele innych atrakcji!


"OPERACJA BOYEN"
ŚWIĘTO TWIERDZY BOYEN
102. ROCZNICA WYBUCHU I WOJNY ŚWIATOWEJ


Giżycko 11-14 sierpnia 2016


Widowiskowa międzynarodowa inscenizacja
"Bój o Twierdzę"
w XIX-wiecznej fortyfikacji
w sobotę 13 sierpnia!
4 dni Święta to również  PIKNIK HISTORYCZNO-MILITARNY, kiermasz rękodzieła i regionalnych kulinariów, zwiedzanie twierdzy z przewodnikiem, dioramy, czyli obozowiska rekonstruktorów w lesie miejskim i przy moście obrotowym, wojskowe patrole w historycznych uniformach i DEFILADA ULICAMI MIASTA, zabawy z historią, pokaz uzbrojenia i wyszkolenia 15. Brygady Zmechanizowanej, nocna inscenizacja, kreatywne warsztaty ekologiczne i na zakończenie NOCNE SKOKI SPADOCHRONOWE  z pirotechniką i światłami.


BILET wstępu na twierdzę 5 zł ulgowy, 10 zł normalny.

facebook.com/twierdzaboyen do polubienia:)


plakat Swięto Twierdzy 2016 ogolny


PROGRAM


11 sierpnia (czwartek) – LAS MIEJSKI


godz.16.00 – 19.00 – Piknik historyczno – militarny, dioramy historyczne, pokaz uzbrojenia i wyszkolenia 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (wstęp wolny)


12 sierpnia (piątek)


godz. 15.00 – 17.30 MOST OBROTOWY – dioramy historyczne i inscenizacja 1914 (wstęp wolny)


godz. 21.00 – TWIERDZA BOYEN – inscenizacja nocna i pokaz fajerwerków (bilet wstępu)


13 sierpnia (sobota) – TWIERDZA BOYEN (bilet wstępu)


godz. 10.30 Pasaż – Wielkie Otwarcie i defilada wojsk ulicami miasta do twierdzy Boyen


godz. 12.00 Twierdza Boyen – Kreatywne warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży


godz. 17.30 – INSCENIZACJA „Bój o Twierdzę” (pirotechnika filmowa, 300 rekonstruktorów, artyleria,kawaleria konna)


14 sierpnia (niedziela) – TWIERDZA BOYEN (bilet wstępu)


godz.12.00 – 16.00 – Kreatywne warsztaty ekologiczne dla dzieci


godz. 12.00 - ZAKOŃCZENIE OPERACJI BOYEN


godz. 21.30 – NOCNE SKOKI SPADOCHRONOWE z pirotechniką i światłami


skoki spadochronowe


Przed nami VI edycja Święta Twierdzy Boyen w Giżycku z inscenizacją historyczną. W tym roku przypada 102. rocznica wybuchu I wojny światowej i działań wojennych na froncie mazurskim. Warto podkreślić fakt, że Twierdza Boyen leżąca na tzw. „Wyspie Giżyckiej” odegrała ważną rolę w dziejach I wojny światowej i potwierdziła słuszność budowy tejże fortyfikacji. Tutaj, pod koniec sierpnia 1914 r. między wojskami rosyjskimi a niemieckimi rozegrała się walka o fortecę, która zakończyła się fiaskiem wojsk rosyjskich. W naszym wydarzeniu udział wezmą liczne grupy rekonstrukcyjne, odbędzie się defilada „twierdzowych” wojsk ulicami miasta, zaplanowano nocne skoki spadochronowe z pirotechniką i światłami, pokazy uzbrojenia i wyszkolenia wojskowego.
Święto Twierdzy Boyen fot. archiwum GCK


W murach nigdy niezdobytej XIX-wiecznej fortyfikacji, jednego z najważniejszych i najciekawszych zabytków Giżycka, unikatowego w skali kraju i Europy, w sobotę 13 sierpnia na Majdanie Twierdzy Boyen odbędzie się widowiskowy "Bój o Twierdzę". Turyści i mieszkańcy będą mogli zobaczyć jedyną w regionie, niespotykaną na Mazurach inscenizację historyczną bitwy o twierdzę z czasu I wojny światowej z sierpnia 1914, w którą zaangażowanych będzie 300 rekonstruktorów i fanów militariów z kraju i zagranicy. To prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników historii!Święto Twierdzy Boyen fot. archiwum GCK


W Twierdzy na turystów czekać będzie również kiermasz rękodzieła oraz regionalnych kulinariów. Na kilka dni dziedziniec przed Bramą Giżycką zamieni się w niebotyczny jarmark. Na rozłożonych stoiskach pojawią się produkty regionalne, swojski smalec, chleby, wędliny, sery, miody. Nie zabraknie też rękodzieła artystycznego (biżuteria, haft, obrazy, rzeźby itp.) i innych rozmaitości. Będzie można się spotkać z dawną sztuką ludową, zwiedzić fortyfikację z przewodnikiem, bedą zabawy z historią i kreatywne warsztaty ekologiczne.


W tym roku również piknik historyczno-militarny i dioramy w lesie miejskim. Dioramy, czyli obozowiska rekonstruktorów, będzie można zobaczyć także w okolicy mostu obrotowego. Zaplanowano wiele atrakcji. Zapraszamy całe rodziny!


Twierdza to nie tylko historia, to również sztuka i dzieła światowych artystów, z którymi można poobcować w twierdzowej galerii. Nowe ekspozycje można obejrzeć w dwóch odrestaurowanych obiektach. W Laboratorium Prochowym jest wystawa broni pierwotnej, palnej, artyleryjskiej, czarnoprochowej oraz destrukty broni. W budynku Stajni z wozownią znajdują się natomiast eksponaty związane ze sztuką regionalną. Na terenie Twierdzy możemy dotknąć mazurskiej natury. Twierdza to także miejsce organizacji corocznych Zlotów Motocyklowych i znanego w całym kraju Mazury Hip-Hop Festiwal.


KONTAKT W SPRAWIE STOISK: Giżyckie Centrum Kultury -ewelina.krasnicka@gck.gizycko.pl

O TWIERDZY
XIX-wieczna Twierdza Boyen w Giżycku to jeden z najciekawszych europejskich obiektów architektury militarnej.

"(...) Po doświadczeniach wojen napoleońskich władze pruskie postanowiły ufortyfikować giżycki przesmyk między Wielkimi Jeziorami Mazurskimi, aby zablokować potencjalny atak wojsk rosyjskich w kierunku zachodnim. Wielkim rzecznikiem tego przedsięwzięcia był dwukrotny minister wojny Królestwa Pruskiego, feldmarszałek Leopold Hermann Ludwig von Boyen (1771 – 1848). W latach 1844 – 1851 wielkim nakładem sił i środków zbudowano otoczoną tzw. murem Carnota fortecę, która przyjęła nazwę od nazwiska feldmarszałka – Feste Boyen, zaś sześciu jej fortom nadano miano od jego imion i rodowego zawołania: Leopold, Hermann, Ludwig, Miecz, Prawo i Światło.


W sierpniu 1914 r. forteca została oblężona przez rosyjską 1. Armię „Niemen”. Twierdza Boyen skutecznie powstrzymała Rosjan, a feldmarszałek Paul von Hindenburg wyprowadził stąd później kontratak, odrzucający całkowicie wojska rosyjskie z Prus Wschodnich.


Przestarzała fortalicja giżycka nie była już w stanie spełnić poważniejszej roli podczas drugiej wojny światowej, ale wówczas przeznaczono jej inne, tajemnicze zadania. W starych, fortecznych murach miała swoją siedzibę tajna placówka wydziału „Obce Armie Wschód”, podlegająca Naczelnemu Dowództwu Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach. W specjalnym ośrodku, ulokowanym w strefie zamkniętej na majdanie giżyckiej twierdzy, przesłuchiwano i namawiano do współpracy ujętych sowieckich oficerów. W lipcu 1942 r. przywieziono tu wziętego do niewoli legendarnego obrońcę Moskwy - gen. Andrieja Własowa. Tutaj też powstawały zalążki jego Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej (ROA), która walczyła u boku Wehrmachtu przeciw Sowietom.


*Ciekawostka
Twierdza Boyen wiązana jest też ze sprawą słynnej "Bursztynowej Komnaty". Według planów gauleitera Prus Wschodnich Ericha Kocha, który miał pieczę nad przechowywanym w Królewcu, zrabowanym arcydziełem sztuki snycerskiej, miało ono być po wojnie eksponowane w filii Muzeum Wielkoniemieckiego Wehrmachtu w giżyckiej Twierdzy Boyen. Skazany za zbrodnie wojenne Erich Koch dokonał życia w polskim więzieniu, nie wyjawiając tajemnicy zniknięcia "Bursztynowej Komnaty".


W styczniu 1945 r. twierdza została oddana Armii Czerwonej praktycznie bez walki, co tak wzburzyło Hitlera, uważającego Giżycko za jedną z najsilniejszych fortec Prus Wschodnich, że zdymisjonował gen. Hossbacha odpowiedzialnego za jej obronę. Jednostki wojska polskiego stacjonowały w twierdzy aż do 1957 r. Później wprowadziły się tutaj różne zakłady przemysłowe: mięsne, serowarskie czy transportowe, które w większości upadły po przemianach polityczno-ekonomicznych przełomu lat 80. i 90.


Obecnie (...) Twierdza Boyen stanowi najcenniejszy zabytek Giżycka, który można zwiedzać indywidualnie i z przewodnikiem. W jednym z zachowanych koszarowców funkcjonuje hostel, zaś w fortecznej fosie urządzono obszerny amfiteatr, w którym co lato odbywa się m.in. najstarszy i największy w kraju Mazury Hip-Hop Festiwal. Corocznie Twierdza Boyen staje się bazą międzynarodowego zlotu motocykli, a ostatnio przyjęła też rolę punktu wyjścia dla off-roadowych rajdów samochodów terenowych.


Miasto podejmuje wiele działań zmierzających do ożywienia Twierdzy Boyen tak, by służyła ona zarówno mieszkańcom jak i turystom z całego świata. I tak w ramach jednego z realizowanych projektów ze wsparciem funduszy Unii Europejskiej, byłe laboratorium prochowe zostało zaadaptowane na muzeum broni, zaś wozownia ze stajnią przekształcona w pawilon wystawowy."


fragment "Spacerem po Giżycku - przewodnik po turystyce aktywnej", publikacji opracowanej i wydanej przez Biuro Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS