strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
poniedziałek, 19 kwietnia 2021   pogoda
media

Zabytki

XIX-wieczne kamienice

Kamienica przy ul. Pionierskiej
Fot. Urząd Miejski w Giżycku Wydział Promocji

 

W Giżycku zachowały się tradycyjne XIX-wieczne kamienice miejskie, m.in. przy ulicy Pionierskiej i Dąbrowskiego, tworzące zwartą zabudowę, w większości z czerwonej cegły z neogotyckimi elementami ozdobnymi.

 

 

Kamienica przy ul. Dąbrowskiego.
Dziś po odrestaurowaniu stanwi wyjątkowy hotel.
Fot. Urząd Miejski w Giżycku Wydział Promocji

 

Jeszcze nie tak dawno zabytkowa kamienica przy ul. Dąbrowskiego 8 w Giżycku była zaniedbanym budynkiem, straszącym swym wyglądem przechodniów i spacerowiczów.  Ale od 2010 roku roku to perełka wśród tradycyjnych XIX-wiecznych kamienic przy ulicy Dąbrowskiego. Teraz mieści się tu trzygwiazdkowy Hotel Masovia.

 

Obiekt odróżnia się od wielu innych hoteli na Mazurach faktem, że mieści się w odrestaurowanej, secesyjnej kamienicy z XIX wieku, łącząc w sobie niepowtarzalny urok minionych czasów oraz współczesną elegancję. więcej...

 

Kamienica przy ul. Warszawskiej "Mała Galeria"
Fot. Urząd Miejski w Giżycku Wydział Promocji

 

Przy ulicy Warszawskiej warto zwrócić uwagę na dzisiejszą „Małą Galerię” z poł. XIX w., budynek sądu z 1865 r., Dom Opieki Społecznej (dawny Dom Sierot) z 1867 r., przy al. 1 Maja na budynek Liceum Ogólnokształcącego z 1891 r. oraz dawny szpital, czyli kamienicę (z krzyżem) przy ul. Konarskiego z 1897 r.

 

 

Dzisiejszy Szpital przy ul. Warszawskiej
Fot. Urząd Miejski w Giżycku Wydział Promocji

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS