strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
środa, 27 stycznia 2021   pogoda

Aktualności

Uroczystości przy ossuarium i ponowny pochówek dawnych mieszkańców Giżycka

25 kwietnia 2014
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

Uroczystość związana z pochówkiem szczątków dawnych mieszkańców Giżycka, jakie zostały wydobyte podczas rewitalizacji parku przy ul. Warszawskiej i badań archeologicznych na terenie dawnego cmentarza oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej w hołdzie dawnym mieszkańcom, miały miejsce 25 kwietnia o godz. 12.00 przy ossuarium. Po blisko wielu latach pochowanych zostało ponownie prawie 400 osób, mieszkańców ówczesnego Loetzen, Leca, Łuczan. Ossuarium jest nowym, godnym miejscem spoczynku dawnych mieszkańców Giżycka, pochowanych niegdyś na cmentarzu przykościelnym (XVI-XIX w.) i cmentarzu komunalnym (XIX-XX w.).

 


W uroczystości udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa różnych wyznań, konsul Hans Rainer Ess z Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku, przedstawiciel Landsmannschaft Ostpreußen Kreissgruppe Neuss w Niemczech Peter Pott, posłowie, władze samorządowe z miasta, powiatu i województwa, przedstawiciele giżyckich szkół i organizacji społecznych, archeolodzy oraz historycy zaangażowani w prace wykopaliskowe na terenie dawnego cmentarza komunalnego w zabytkowym parku, dr. Marek Łapo, prof. Piotr Molski i dr inż. arch. Marcin Górski wraz ze studentami Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, a także dr Robert Kempa.

 

Pochówek odbywał się w duchu ekumenizmu, z udziałem ks. Krystiana Borkowskiego proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej, ks. dziekana dr Jerzego Fidury proboszcza parafii rzymsko-katolickiej p.w. Św. Kazimierza Królewicza, a także ks. Jerzego Senejki proboszcza parafii prawosławnej w Giżycku i O. Bazylego Oleha Kepeszczuka proboszcza parafii grecko-katolickiej p.w. Trójcy Przenajświętszej w Giżycku. Wspólnego odsłonięcia tablicy dokonała burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska, pan konsul, pan Peter Pott oraz starosta giżycki Mirosław Drzażdżewski. W imieniu wszystkich zebranych złożony został również wieniec, po czym głos zabrali goście honorowi. Z krótkim odczytem wystąpił również dr. Marek Łapo historyk, archeolog koordynujący prace wykopaliskowe. Specjalną oprawę nadał uroczystościom występ chóru z parafii ewangelicko-augsburskiej oraz wykonany na trąbce utwór „Ave Maria”, który towarzyszył złożeniu szczątków do ossuarium. Specjalne podziękowania należą się giżyckiej firmy Hades, która w bardzo profesjonalny sposób zajęła się pracami związanymi z przewiezieniem i złożeniem w giżyckim ossuarium kilkudziesięciu trumien.

 

Fotogaleria z uroczystości przy ossuarium Giżycko 25.04.2014

 

Uroczystości przy ossuarium w Giżycku 25 kwietnia 2014 roku Uroczystości przy ossuarium w Giżycku 25 kwietnia 2014 roku Uroczystości przy ossuarium w Giżycku 25 kwietnia 2014 roku Uroczystości przy ossuarium w Giżycku 25 kwietnia 2014 roku Uroczystości przy ossuarium w Giżycku 25 kwietnia 2014 roku Uroczystości przy ossuarium w Giżycku 25 kwietnia 2014 roku Uroczystości przy ossuarium w Giżycku 25 kwietnia 2014 roku Uroczystości przy ossuarium w Giżycku 25 kwietnia 2014 roku Uroczystości przy ossuarium w Giżycku 25 kwietnia 2014 roku Uroczystości przy ossuarium w Giżycku 25 kwietnia 2014 roku Uroczystości przy ossuarium w Giżycku 25 kwietnia 2014 roku Uroczystości przy ossuarium w Giżycku 25 kwietnia 2014 roku Uroczystości przy ossuarium w Giżycku 25 kwietnia 2014 roku Uroczystości przy ossuarium w Giżycku 25 kwietnia 2014 roku Uroczystości przy ossuarium w Giżycku 25 kwietnia 2014 roku Uroczystości przy ossuarium w Giżycku 25 kwietnia 2014 roku Uroczystości przy ossuarium w Giżycku 25 kwietnia 2014 roku Uroczystości przy ossuarium w Giżycku 25 kwietnia 2014 roku

Fot. Wydział Promocji UM Giżycko

 

Sławomir Kędzierski "Gazeta Giżycka" 26.04.2014 artykuł z relacją:

"Szczątki prawie czterystu osób, mieszkańców Giżycka z XIX wieku (wówczas miasto nazywało się Lec, Lötzen) 25 kwietnia ponownie pochowano przy ulicy Warszawskiej w Giżycku. Zmarłych wydobyto w czasie prac przy rewitalizacji parku. Nowym miejscem spoczynku stało się specjalnie w tym celu zbudowane ossuarium.

 

Park przy ulicy Warszawskiej w Giżycku to dawny cmentarz. Powstał po pożarze miasta w 1822 roku. Właśnie z początków XIX wieku pochodzą szczątki zmarłych, których groby ujawniono w trakcie prac przy budowie parkowej fontanny. Roboty stały się okazją do wydobycia szczątków i przeprowadzenia badań naukowych.


W piątek, 25 kwietnia dawni mieszkańcy ponownie zostali pochowani. Stało się to w obecności licznie zaproszonych gości z Niemiec i Polski (obecni byli m.in. konsul Hans Rainer Ess z Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku, przedstawiciel Landsmannschaft Ostpreußen Kreissgruppe Neuss w Niemczech Peter Pott, posłowie Barbara Kudrycka i Paweł Papke, przedstawiciele samorządu wojewódzkiego oraz powiatu giżyckiego, delegacje organizacji pozarządowych i kombatanckich oraz mieszkańcy Giżycka.


Gdy w roku 1992 po raz pierwszy przybyłem do Giżycka odwiedziłem ten cmentarz — wspominał w trakcie uroczystości Peter Pott. — Byłem bardzo wówczas zasmucony tym co zobaczyłem. Stało kilka krzyży na grobach i stara tablica. Moi dziadkowie - moja babcia w roku 1939 i dziadek w roku 1942 - zmarli i zostali pochowani na tym cmentarzu. Szukałem pozostałości po ich grobach, ale wówczas niczego nie znalazłem. W konsekwencji kolejnych lat i przy okazji moich wizyt widziałem wiele pozytywnych zmian. Z tego, że cmentarz przekształcono w park cieszę się bardzo, gdyż można było równie dobrze wszystko zniszczyć. Zaproszenie pani burmistrz adresowane do mnie - byłego mieszkańca powiatu giżyckiego jest również doskonałym przykładem przyjaźni między naszymi narodami, do czego pani (burmistrz Giżycka) bardzo mocno się przyczyniła. Jest bardzo ważnym, że my wszyscy, a wiec byli mieszkańcy i obecni mieszkańcy byłych Prus Wschodnich, a obecnej Polski, że wzajemnie szanujemy się, będziemy się rozumieć w przyszłości, i w pokoju oraz w dobrym sąsiedztwie żyć.

W ossuarium znalazło miejsce prawie czterdzieści trumien ze szczątkami byłych mieszkańców. Na tablicy upamiętniającej uroczystość przypomniano nazwiska dawnych wybitnych osób z historii miasta, które niegdyś zostały na nieistniejącym już cmentarzu pochowane.

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS