strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
środa, 20 stycznia 2021   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 3 września 2010

Uroczystości z okazji 100-lecia istnienia budynku Szpitala
2010.09.03
Szpital Powiatowy, GCK
Uroczyste obchody 30-lecia NSZZ Solidarność w Giżycku
2010.09.03
Sanktuarium św. Brunona, Twierdza Boyen
GIŻYCKIE LATO FILMOWE Wideokracja
2010.08.20
Giżyckie Centrum Kultury sala widowiskowa
GIŻYCKIE LATO FILMOWE Cannibal Tours
2010.08.22
Giżyckie Centrum Kultury sala widowiskowa
GIŻYCKIE LATO FILMOWE My też chcemy róż
2010.08.27
Giżyckie Centrum Kultury sala widowiskowa
GIŻYCKIE LATO FILMOWE Welcome to Tijuana
2010.08.29
Giżyckie Centrum Kultury sala widowiskowa
GIŻYCKIE LATO FILMOWE Yes Meni
2010.09.03
Giżyckie Centrum Kultury sala widowiskowa
Wystawa poplenerowa
2010.09.03
Galeria przy ul. Mickiewicza 2

Uroczystości z okazji 100-lecia istnienia budynku Szpitala

19 sierpnia 2010
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2010-09-03
Termin do:2010-09-03
Organizator:Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Giżycku
Miejsce:Szpital Powiatowy, GCK
Telefon:87 429 66 66
E-mail:sekretariat@zozgiz.pl
Www:www.zozgiz.pl

Uroczystości z okazji
100-lecia istnienia budynku Szpitala w Giżycku


3 września (piątek) 2010 


Wystawa fotograficzna o historii budynku


Specjalnie przygotowanych dziesięć plansz, zawiera kilkadziesiąt zdjęć, przedstawiających historię giżyckiego zabytkowego budynku.
Całość opatrzona jest komentarzem, dzięki czemu można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o szpitalu i jego funkcjonowaniu przez cały wiek.
(wystawę można oglądać cały czas w parku przed frontem Szpitala
przy ul. Warszawskiej 41)


Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy obiekt:
Szpitalny Oddział Ratunkowy


Uroczystości w dniu obchodów rozpoczną się w południe wmurowaniem kamienia węgielnego pod nowy obiekt: Szpitalny Oddział Ratunkowy.
W planach  rozbudowy jednostki jest powstanie w przyszłości Oddziału Zakaźnego na I piętrze tego samego budynku.
(3 września godz. 12.00 Szpital)Spotkanie w Giżyckim Centrum Kultury


Podczas spotkania w Giżyckim Centrum Kultury przy ul. Konarskiego 8, historyk Jan Sekta opowie o historii szpitala. Wyświetlony zostanie też krótki film przedstawiający szpital współcześnie.
(3 września godz. 13.00 GCK)Otwarcie wystawy fotograficznej w Białej Galerii GCK


Duża wystawa fotograficzna wzbogacona będzie o ekspozycję drobnego sprzętu medycznego. Wystawa fotograficzna będzie także otwarta w holu marketu Intermarche przy ulicy Królowej Jadwigi.
(3 września godz. 13.00 GCK) 


Opieka szpitalna w Lecu (do 1946 roku polska nazwa miasta Giżycko) istniała od wielu wieków. W roku 1581 biskup Jan Vigandus założył pierwszy szpital, który to spłonął w roku 1822 i z powodu braku funduszów nigdy nie został odbudowany. W roku 1897 przy obecnej ul. Konarskiego 7 wzniesiono nowy budynek szpitalny, który niestety również strawił pożar.


  


Dzisiejszy szpital przy ul. Warszawskiej oddano do użytku we wrześniu 1910r. jako Mazurski Dom Macierzysty Diakonis „Bethanien”. Uroczystość otwarcia odbyła się w obecności syna pary cesarskiej, Jego Królewskiej Wysokości księcia Joachima. Do końca II  wojny obiekt ten był pod opieką ewangelickich sióstr zakonnych i służył chorym. Po wojnie przejął go szpital państwowy.


W lutym 1945 roku w ramach pomocy społecznej tymczasowo w pokoszarowych budynkach na ulicy 1 Maja, w prymitywnych warunkach zaczął funkcjonować Szpital Powiatowy w Giżycku. Prawdziwy budynek szpitalny został zdewastowany podczas II wojny światowej. "Do szpitala znoszono wygrzebywane spod gruzów środki farmaceutyczne, materiały opatrunkowe, a nawet instrumenty lekarskie. Pierwszym dyrektorem i organizatorem był dr Jan Juchniewicz - lekarz przybyły z Białegostoku." "Na początku uruchomił ambulans i izbę chorych, a następnie zorganizował szpital ogólny mający 70 łóżek i szpital zakaźny ze 150 łóżkami. W marcu 1946 roku dokonano przeprowadzki na ulicę Warszawską do odremontowanego, macierzystego budynku."


  


Znajdującą się w budynku szpitala piękna kaplica, od 26 sierpnia 1946r.  przestała pełnić swoją funkcję. Uległa dewastacji. Zniszczono część witraży, zabrano wielki krzyż z ołtarza, wyniesiono organy, zginął też dekoracyjny żyrandol.  Po dziesięciu latach  /od 1956r./ znów służy chorym, jako kaplica katolicka. Skromny ołtarz z 1956r. z figurą Matki Bożej od  2002r.  zdobi  ażurowy baldachim  dłuta  artysty rzeźbiarza A. Morawskiego. Z  dawnego wystroju zachowała się ambona, dekoracyjna posadzka, stalle,  resztki witraży i  wiązania dachowe. Świetlica szpitalna była kiedyś  częścią kaplicy.  Służyła chorym na wózkach. Wnętrze  jej do dziś zdobią sztukaterie i subtelnie rzeźbione boazerie. W oknach zachowały się witraże z datą 1910 i nazwiskiem autora.


 


źródło:


opracowanie Stefanii Maślij www.gizycko.pl


informacje o historii Szpitala  www.zozgiz.pl

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS