strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
niedziela, 25 sierpnia 2019   pogoda

Aktualności

Uwaga akcja! Pomóż Mateuszowi i innym "Dzień Dawcy Szpiku"

10 kwietnia 2015
dodał(a): UM Wojciech

Pomóż Mateuszowi i Innym

 Dzień Dawcy Szpiku

12 kwietnia 2015 (niedziela)

godz. 10.00 - 16.00, Port Ekomarina Giżycko

 

Podczas akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w naszej bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

 

 

Poznajcie marzenie Mateusza!

 

3 grudnia 2014 roku u Mateusza zdiagnozowano niezwykle rzadką chorobę - zespół hemofagocytarny. Zapoczątkowało to u niego heroiczną walkę o życie. Pogodny i wrażliwy 12-latek wygrał bitwę o życie na oddziale intensywnej terapii, gdzie trafił w stanie krytycznym zanim zdiagnozowano u niego tę zagrażającą życiu chorobę. Jedyną szansą dla Mateusza jest przeszczepienie komórek macierzystych bądź szpiku od dawcy niespokrewnionego.

 

Największe marzenie Mateusza

Mateusz cieszy się każdym nowym dniem, nigdy nie narzeka. Mimo tego, iż pozostaje zamknięty w szpitalnej izolatce, jest na bieżąco ze wszystkimi meczami ligi polskiej i zagranicznej. Jego uwadze nie ujdzie żadne nowe osiągnięcie największych gwiazd futbolu. Mimo zagrażajacej jego życiu chorobie, marzy o zostaniu jedną z nich. Mateusz pragnie powrotu do codziennych treningów w szkole oraz beztroskich meczów z przyjaciółmi i starszym bratem.

 

Mama Mateusza o swoim synu

„Mateusz jest ciepłym i miłym chłopcem o wrażliwym usposobienu. Dzięki otwartości i szczerości zawsze zyskiwał wielu przyjaciół. Syn od zawsze był wielkim pasjonatem piłki nożnej, w szkole uczęszczał na treningi, a po szkole chodził na pobliskie boisko, gdzie z kolegami spędzał czas wolny. Niestety, choroba mu to wszystko zabrała, po prostu odebrała mu możliwość gry w piłkę i spotkań z kolegami na boisku. My, jako rodzice, robimy wszystko, co w naszej mocy, lecz to wciąż mało…” – mówią Rodzice Mateusza.

 

Aby pomóc Mateuszowi i Innym pacjentom dotkniętym nowotworem krwi, przyjaciele jego rodziny wspólnie z Fundacją DKMS Polska organizują akcję ''Pomóż Mateuszowi i Innym!''. Planowane wydarzenie odbędzie się w Piszu i okolicy.

 

REJESTRACJA:

Data:  11 kwietnia 2015                 12 kwietnia 2015                     13 kwietnia 2015

Godzina:     12:00 - 18:00                            10:00 – 18:00                           9:00 – 16:00

Miejsce:  Urząd Miejski w Piszu     Urząd Miejski w Piszu      „Stary Ogólniak”

ul. Gustawa Gizewiusza 5           ul. Gustawa Gizewiusza 5            ul. Sikorskiego 15

 

REJESTRACJA W GIŻYCKU:

Data:              12.04.2015 r.

Godzina:       10.00-16.00

Miejsce:        Giżycko

Adres:           Port Ekomarina   

 

Każdy może pomóc. Wystarczy zarejestrować się, jako potencjalny dawca szpiku podczas planowanych wydarzeń lub przekazując darowiznę, dzięki której będzie można sfinansować badanie zarejestrowanych osób. Apelujemy do wszystkich chcących wspierać organizację akcji „Pomóż Mateuszowi i Innym. Dzień Dawcy Szpiku w Piszu i okolicy”. Prosimy o kontakt z Joanną Surdyk - pracownikiem Fundacji DKMS Polska pod adresem mailowym: joanna.surdyk@dkms.pl oraz numerem telefonu +22 882 95 65.

 

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi bądź pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka (w zależności od lokalizacji). Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

Nie musisz zapłacić za swoją rejestrację, jednak jej koszt wynosi 250 zł.  Fundacja DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego by pokryć koszty rejestracji, dlatego jeśli możesz sfinansuj częściowo jej koszt. Darowiznę można przekazać na nr konta: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437.

 

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 663 000 (luty 2015) potencjalnych dawców szpiku, a już 1 810 (luty 2015) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

 

 

PRZYŁĄCZ SIĘ DO WALKI Z RAKIEM KRWI

Informacje dla potencjalnych Dawców

 

1. W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Z każdym nowym zarejestrowanym potencjalnym Dawcą wzrasta szansa na pokonanie raka krwi. Jeśli dziś przyłączysz się do walki z rakiem krwi, jutro może okazać się, że to właśnie Ty możesz uratować komuś życie.

2. DKMS został założony w 1991 roku z prywatnej inicjatywy, w oparciu o historię cierpiącej na białaczkę pacjentki Mechtild Harf. Dało to początek powstaniu największej bazy potencjalnych Dawców komórek macierzystych na świecie, skupiającej ponad 4 mln zarejestrowanych Dawców. Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska działa w kraju od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit.

3. Każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi, może zostać Dawcą. W celu określenia antygenów cech zgodności tkankowej wystarczy pobrać do przebadania 4 ml krwi lub wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Faktycznym Dawcą zostaniesz, gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy zgodności tkankowej, jak Pacjent cierpiący na raka krwi. Wtedy niezbędne będą dodatkowe badania lekarskie.

4. Kryteria wykluczające możliwość rejestracji zawarte są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12.03.2010 r.

5. Pacjent chorujący na raka krwi dostaje szansę na nowe życie, kiedy dochodzi do przeszczepienia komórek macierzystych pobranych

od niespokrewnionego, zgodnego genetycznie Dawcy.

 

Istnieją dwie metody pobrania komórek macierzystych:

I. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej - stosowane w ok. 80% przypadków

- Przed pobraniem przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji.

- Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne.

- Komórki pobiera się metodą zwaną aferezą. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne.

Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu.

- Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godziny.

- Metoda ta znana jest na świecie od 1998 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane.

 

II. Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej

- Od znajdującego się pod narkozą Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. jednego litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu dwóch tygodni.

- Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie

ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy.

- Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija. Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod pobrania komórek macierzystych uzależniona jest od stanu zdrowia Pacjenta  oraz od decyzji jego lekarza prowadzącego. W miarę możliwości brane są pod uwagę preferencje Dawcy.

6. Rejestracja dla potencjalnego Dawcy jest BEZPŁATNA. Wszystkie koszty rejestracji i przebadania jednego Dawcy komórek macierzystych, które wynoszą 250 PLN, pokrywa Fundacja DKMS m.in. dzięki darowiznom od osób indywidualnych i finansowemu wsparciu firm.

7. Każda, nawet najmniejsza darowizna pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Rejestracja w bazie jest bezpłatna, ale będziemy niezmiernie wdzięczni, jeżeli pokryjesz choćby nawet częściowo koszt rejestracji i badań przekazując darowiznę.

8. Każdemu Dawcy, w zależności od ilości pobrań, przysługuje odznaka „Dawcy Przeszczepu“ lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu“.

9. Informacje dodatkowe uzyskasz na www.dkms.pl lub dzwoniąc pod numer 22 882 94 00. Pytania możesz przesłać też mailem na adres fundacja@dkms.pl.

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS