strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
niedziela, 31 maja 2020   pogoda

Aktualności

Walka z gruźlicą w Polsce

21 czerwca 2015
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

W związku z niepokojącymi informacjami dotyczącymi coraz liczniejszych przypadków zachorowań na gruźlicę, w tym osób przebywających w placówkach całodobowych, prosimy o zapoznanie się z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia:

 

Podstawowymi metodami walki z gruźlicą w Polsce jest szybkie diagnozowanie zachorowań oraz zapewnienie wszystkim chorym dostępu do świadczeń leczniczych, aż do osiągnięcia stanu wyleczenia. Ogranicza to przeniesienie zakażenia na kolejne osoby.

 

Diagnozowanie i leczenie gruźlicy w Polsce jest obowiązkowe i bezpłatne niezależnie od posiadana przez chorego ubezpieczenia zdrowotnego. Dotyczy to zarówno leczenia szpitalnego, jak również ambulatoryjnego. W przypadku osób nieubezpieczonych koszty badań i leczenia pokrywane są z budżetu Ministra Zdrowia.

 

Osoby podejrzane o zachorowanie na gruźlicę diagnozowane są w ramach świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej przez lekarzy pulmonologów. Niemniej, aby ww. postępowanie diagnostyczno-lecznicze mogło być wdrożone, niezbędne jest, aby osoby, które stwierdzają u siebie takie objawy jak długotrwały utrzymujący się kaszel, spadek masy ciała i stany podgorączkowe zgłaszały się do lekarza.

 

Materiały informacyjno-edukacyjne mające na celu upowszechnienie wiedzy na temat gruźlicy i podniesienie świadomości w zakresie rozpoznawania pierwszych objawów są dostępne na stronie internetowej www.gruzlica.gis.gov.pl. Materiały dostępne są do pobrania w wersji elektronicznej i mogą  być drukowane, a następnie umieszczane w widocznych miejscach w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej.

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS