strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
wtorek, 26 stycznia 2021   pogoda

Aktualności

Warsztat zbrojmistrza KOLEJNA DUŻA INWESTYCJA w Twierdzy Boyen za 1,5 mln zł

27 października 2016
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

W przyszłym roku kolejny obiekt w giżyckiej twierdzy odzyska swoją dawną świetność. Miastu udało się pozyskać fundusze na realizację projektu „Zachowanie dziedzictwa kulturowego zabytkowej Twierdzy Boyen w Giżycku poprzez renowację warsztatu zbrojmistrza wraz z zagospodarowaniem otoczenia”.

 

Przedsięwzięcie o wartości ponad 1,5 mln zł obejmuje remont i przebudowę budynku warsztatu zbrojmistrza w Twierdzy Boyen ze zmianą sposobu użytkowania, zakup wyposażenia niezbędnego do pełnienia nowej funkcji kulturalno-edukacyjno-wystawienniczej i zakup replik armat używanych historycznie w fortyfikacji.  W warsztacie zbrojmistrza będą mogły odbywać się wystawy, spotkania z historią, wycieczki, lekcje historii. Zwiększone zostanie tym samym wykorzystanie potencjału kulturowego i historycznego zabytkowego obiektu, który przystosujemy do stworzenia nowej oferty kulturalnej. Dzięki temu twierdzę odwiedzi jeszcze więcej gości, mieszkańców i turystów.

 


Tak obecnie wygląda budynek warsztatu zbrojmistrza
Twierdza Boyen, sierpień 2016 Fot. Tomasz Karolski / mojegizycko.pl

 

W ramach inwestycji zaplanowano remont i przebudowę budynku(sieci i przyłącza, instalacje, wentylacja, klimatyzacja, ogrzewanie), zagospodarowanie terenu wokół i obiekty małej architektury. Zakupione zostanie pełne wyposażenie, system ekspozycyjno-wystawienniczy, energooszczędne oświetlenie, gabloty ekspozycyjne, meble, zestaw nagłośnieniowy, projektor i tablica interaktywna, tablety, powiększalnik dla słabo widzących. Rozbudowany zostanie też przewodnik po twierdzy z audiodeskrypcją w jęz. polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim dla osób niedowidzących. Nie zabraknie też replik armat, których będzie aż sześć. Po zakończeniu projektu przewidujemy również wprowadzenie w budynku funkcji gastronomicznej.

 


Replika armaty w Twierdzy Boyen, sierpień 2016
Fot. Tomasz Karolski / mojegizycko.pl

 

Warto dodać, że obecnie trwają końcowe prace konserwatorskie i budowlane fragmentu muru Carnot’a (od strony Bramy Kętrzyńskiej), współfinansowane z  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przypomnijmy też, że niedawno Twierdza otrzymała tytuł „Turystyczny Produkt Roku ‘2016”, nominacja do nagrody przyznana została przez Forum Biznesu.

 

Laboratorium prochowe i Stajnia z wozownią odrestaurowane dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Obiekty, w których dziś znajduje się bogata ekspozycja broni i pawilon wystawowy, można zwiedzać cały rok.
Twierdza Boyen, sierpień 2016 Fot. Tomasz Karolski / mojegizycko.pl

 

Wniosek na dofinansowanie projektu „Zachowanie dziedzictwa kulturowego zabytkowej Twierdzy Boyen w Giżycku poprzez renowację warsztatu zbrojmistrza wraz z zagospodarowaniem otoczenia” opracowany został w Biurze Projektów Urzędu Miejskiego w Giżycku przez panią Dominikę Piotrowską.

 

Wartość projektu ogółem: 1 563 172,75 zł
Wydatki kwalifikowalne: 1 270 872,08 zł
Dofinansowanie: 584 474,07 zł (45,99 %)

Data rozpoczęcia realizacji projektu: 19.01.2016
Data rozpoczęcia rzeczowej realizacji projektu: 01.12.2016
Data finansowego zakończenia realizacji projektu: 31.12.2017

 

Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego
na lata 2014-2020 O
ś priorytetowa: Kultura i dziedzictwo RPWM.06.00.00,
Działanie: RPWM.06.01.00 Infrastruktura kultury,
Poddziałanie: RPWM.06.01.01 Dziedzictwo kulturowe

 

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS