strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
wtorek, 2 czerwca 2020   pogoda

Aktualności

Warsztaty dyscyplin paraolimpijskich pod patronatem Burmistrz Giżycka

13 sierpnia 2014
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

 

Głuchoniewidomi sportowcy

 

W dniach od 13 do 27 sierpnia 2014 roku odbędą się w Giżycku warsztaty dyscyplin paraolimpijskich, w których udział wezmą osoby z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu.

 

Dwadzieścioro osób głuchoniewidomych z całej Polski, wpieranych przez zespół tłumaczy-przewodników i instruktorów, zakwaterowanych jest w Centralnym Ośrodku Sportu Ośrodku Przygotowań Olimpijskich. Będą oni trenować m.in. wioślarstwo, jeździectwo, biegi, chodziarstwo, Tai Chi, gimnastykę aerobową, crossfit oraz aikido.

 

 

Jaki jest sens takich warsztatów? Tłumaczy Michał Majchrzak, ich uczestnik z Krakowa: „Z własnego kilkuletniego doświadczenia biegowego mogę powiedzieć, że sport odgrywa ogromną rolę w życiu. Jest bramą do lepszego świata. Dzięki niemu, uświadomiłem sobie, że można mieć nieograniczone możliwości, że niepełnosprawność nie musi wcale oznaczać bierności i braku jakichkolwiek perspektyw. Jest takim oknem na świat, dzięki któremu niepełnosprawny może przekraczać bariery, udowadniać innym swoją wartość, pokonywać samego siebie” – i dodaje: „Mam nadzieję, że dzięki temu turnusowi choć część z uczestników zarazi się sportową pasją  znajdzie sobie zajęcie, które sprawi radość. I kto wie, może w przyszłości któryś z nich przywiezie medal z Igrzysk Paraolimpijskich? Przecież tylko dzięki ciężkiej pracy, samozaparciu i otwartemu umysłowi można dostrzec potencjał drzemiący w każdym z nas. Potrzeba tylko czasem uczynić ten pierwszy krok. I to będzie właśnie główny cel tych warsztatów”.

 

 

Organizatorem warsztatów jest Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym. Jest to stowarzyszenie o ponad dwudziestoletniej historii. Zrzesza osoby, które na skutek równoczesnego poważnego uszkodzenia słuchu i wzroku napotykają na duże trudności w poruszaniu się, dostępie do informacji i w komunikowaniu się.

 

Osoby głuchoniewidome nie są w stanie zrekompensować ani uszkodzenia wzroku słuchem – jak niewidzący, ani też słuchu wzrokiem – jak niesłyszący. Z szacunkowych danych wynika że w Polsce żyje około 7-8 tysięcy takich osób. Komunikują się one za pomocą języka migowego, alfabetu Lorma, pisma Braile’a lub jeżeli wzrok i słuch im na to jeszcze pozwala – mową tradycyjną.

 

Towarzystwo zajmuje się wspieraniem osób w ich codziennym życiu, rehabilitacji, integracji ze społeczeństwem. Organizuje też szkolenia mające na celu aktywizację bezrobotnych beneficjentów.

 

Warsztaty są współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach projektu „Zielone światło dla aktywnego rozwoju osób głuchoniewidomych II”.

 

Więcej o osobach głuchoniewidomych w Polsce i o TPG można znaleźć na stronie www.tpg.org.pl

 

 

Informacje i Foto: Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS