strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
czwartek, 29 października 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 30 września 2013

Warsztaty "Turystyka ekologiczna szansą rozwoju regionu"

27 września 2013
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2013-09-30
Termin do:2013-10-01
Organizator:Fundacja "Moda na Warmię i Mazury"
Miejsce:Giżycko
Telefon:89 512 03 07
E-mail:fundacja@modanamazury.pl
Www:www.modanamazury.pl

Turystyka ekologiczna (przyrodnicza) szansą rozwoju regionu
warsztaty dla przedstawicieli sfery turystyki Warmii i Mazur


Giżycko 30 września - 1 października 2013 (poniedziałek-wtorek)


PROGRAM DO POBRANIA

Światowa Organizacja Turystyki odnotowuje rosnący popyt na formy turystyki do miejsc przyrodniczo cennych. Według raportów na temat rynku turystycznego sporządzonych przez Międzynarodowe Towarzystwo Ekoturystyczne turystyka przyrodnicza na świecie rośnie 10–12% rocznie. Przykładowo wartość rynku ekoturystycznego w USA szacowana jest na 77 mld USD, co daje ok. 5% całego rynku turystycznego. Około 13% amerykańskich podróżnych można zaliczyć w poczet ekoturystów. Analitycy przewidują w ciągu najbliższych dwóch dekad prawdziwy boom turystyki przyrodniczej oraz ekologicznych ośrodków turystycznych i hoteli.W poszukiwaniu cennej rosiczki fot. Fundacja "Moda na Warmię i Mazury"


Na Warmii i Mazurach istnieją dzisiaj sprzyjające warunki, aby turystyka ekologiczna stała się ważnym stymulatorem rozwoju regionu, w którym największym kapitałem jest przyroda. Mało jednak w tym względzie dzieje. Dwie wielkie kampanie promujące nas w Polsce i zagranicą jako Cud Natury poza hasłami zapraszającymi do odwiedzenia regionu, nie rozbudzają niestety ciekawości potencjalnych turystów na temat istoty tego cudu, czyli wyjątkowości regionu pod względem występujących tu rzadkich gatunków fauny i flory. Nie nawiązała się dotąd współpraca pomiędzy światem nauki przyrodniczej a branżą turystyczną. Analiza folderów reklamowych, stron internetowych i profili społecznościowych wiodących obiektów turystycznych w regionie Warmii i Mazur wykazała zupełny brak w ich materiałach treści dotyczących unikatowości otaczającej przyrody. Rzadkością są przewodnicy, którzy potrafią zaprowadzić turystów w ciekawe przyrodniczo miejsca i pokazać tam bytujące unikatowe gatunki fauny i flory. Brakuje ofert aktywnej turystyki nastawionej na poznawanie przyrody. W programach poszczególnych obiektów turystycznych nie znajdujemy wycieczek do miejsc, gdzie turyści mogliby z bliska poznać rzadkie i chronione gatunki.


Projekt przewiduje warsztaty dla grup 15-20 osób w trzech miejscowościach:
-
Olsztyn – dla osób z części centralnej województwa – odbyły się 4-5.09.2013
- Ostróda – dla osób z części zachodniej województwa – odbyły się 26-27.09.2013
- Giżycko - dla osób  z rejonu wschodniego – 30.09-01.10.2013


Program 2-dniowych warsztatów Turystyka ekologiczna szansą rozwoju regionu:

dzień pierwszy 10.00 – 16.00:
Warsztaty stacjonarne w Giżycku (6h) w sali z dostępem do Internetu - spotkania z przyrodnikami, z osobami realizującymi już formy turystyki przyrodniczej, przegląd stron prezentujących walory przyrodnicze regionu.


dzień drugi 10.00 – 18.00:
Wycieczka busem po regionie (8 godz. ok. 200 km), odwiedzenie w plenerze miejsc o unikatowych walorach krajobrazowych i przyrodniczych, przygotowanych na przyjęcie turystów, gdzie uczestnikom warsztatów zaprezentowane będą rzadkie gatunki fauny i flory pojezierza mazurskiego.


Koszt udziału w projekcie – 100 zł.

Wpłata na konto Fundacji „Moda na Warmię i Mazury”: 62 1440 1228 0000 0000 1537 6791


Chętnych do uczestnictwa w warsztatach prosimy o wypełnienie załączonegodo do maila formularza i przesłanie go na adres: fundacja@modanamazury.pl lub faksem na nr: 89 512 03 07.


Ofertę warsztatów kierujemy do osób pracujących w sferze turystyki - pracowników promocji i marketingu w obiektach turystycznych (hotele, pensjonaty), właścicieli gospodarstw agroturystycznych, przewodników po regionie, pracowników działów promocji  w powiatach, miastach i gminach, pracowników centrów informacji turystycznej, pracowników organizacji turystycznych.


Warsztaty mają za zadanie przybliżenie uczestnikom wyjątkowości ekosystemów pojezierza mazurskiego, bogactwa gatunków tu występujących. Zajęcia będą prowadzić znawcy tematyki przyrodniczej – pracownicy naukowi, przedstawiciele Lasów Państwowych oraz specjaliści od komunikacji społecznej. Warsztaty mają za zadanie uświadomienie przedstawicielom branży turystycznej Warmii i Mazur niewykorzystane szanse rozwoju turystyki poznawczej i wskazanie, jak dla potrzeb obiektów tworzyć indywidualne produkty turystyki przyrodniczej.


Uczestnicy warsztatów otrzymają materiały szkoleniowe oraz certyfikat ukończenia szkolenia.


W trakcie zajęć przewidziano lunch i przerwy kawowe.


W publikacjach Rady Europy na temat przemysłu turystycznego można przeczytać o przełomie w postawach i mentalności współczesnych turystów. Kształtowanie się nowych motywów podróży wśród dzisiejszych turystów, zmęczonych codziennym życiem w pośpiechu, hałasie i zanieczyszczonym środowisku oraz coraz bardziej świadomych potrzeb ochrony przyrody, której zasoby nikną bezpowrotnie każdego dnia, obejmuje dziś ok. 1/3 ogółu podróżnych na świecie (chodzi tu o osoby wyjeżdżające w celach typowo wypoczynkowych i krajoznawczych). Najwyższy poziom świadomości ekologicznej wykazują mieszkańcy krajów i regionów wysoko rozwiniętych - Europy Zachodniej, Ameryki Północnej, Australii lub Japonii (źródło: „Ekoturystyka”, Dominika Zaręba)


Warsztaty realizuje Fundacja „Moda na Warmię i Mazury”
Projekt dofinansowany w 70% ze środków  WFOŚiGW w Olsztynie


Kontakt:
Fundacja „Moda na Warmię i Mazury”: tel./fax 89 512 03 07
KRS: 450160, NIP: 7393858768
e.mail: fundacja@modanamazury.pl
www.modanamazury.pl


Ługwałd 35
11-001 Dywity
prezes Ewa Domaradzka-Ziarek kom. 608-509-942
asystentka ds. koordynacji projektu
Aleksandra Pałuska,  kom. 501-367-445


Założycielka Fundacji „Moda na Warmię i Mazury” dziennikarka Ewa Domaradzka-Ziarek od ponad 10 lat zajmuje się promocją turystyki na Warmii i Mazurach oraz problematyką ekologiczną.

W latach 1998-2002 realizowała­­­­­ na antenie Radia Olsztyn cykl audycji EKOWYPRAWA,  A od 2002 do 2012 roku produkowała audycje „Moda na Warmię i Mazury”, które emitowane były na antenie warszawskiego Radia Dla Ciebie oraz w stacjach polonijnych w Nowym Jorku, Chicago, Hamilton (Kanada), w Londynie, we Lwowie (Ukraina) i Rydze (Łotwa).
Od 2004 roku prowadzi stronę www.modanamazury.pl, a od 2012 – profil Moda na Mazury.pl na Facebooku. Ewa Domaradzka-Ziarek zrealizowała także produkcje filmowe i fotokasty o tematyce ekologicznej, które są do obejrzenie na stronie www.modanamazury.pl jak też na kanale YouTube: modanamazurypl
Fundacja została zarejestrowana w lutym 2013 r. Jej celem jest promocja turystyki na Warmii i Mazurach i szeroko pojęta edukacja turystyczna oraz przyrodnicza.

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS