strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
czwartek, 9 lipca 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 17 września 2008

Dom wielu mieszkań-Europa w drodze do włączania
2008.09.14
Urząd Miejski w Giżycku sala konferencyjna
Szkolenie żeglarskie osób niepełnosprawnych V turnus
2008.09.08
MCŻiTW Almatur jez. Kisajno
Obchody Rocznicy Agresji ZSRR na Polskę i Dzień Sybiraka
2008.09.17
Kościół p.w. Ducha Św. Pocieszyciela, pomnik żołnierzy AK i Sybiraków, GCK
Bezpłatne badania MAMMOGRAFICZNE
2008.09.15
plac Piłsudskiego
Wernisaż wystawy "kolorowe Giżycko czarno białe"
2008.08.14
Galeria Stacja Giżycko (dworzec PKP)

Dom wielu mieszkań-Europa w drodze do włączania

09 września 2008
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2008-09-14
Termin do:2008-09-19
Organizator:Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Giżycku
Miejsce:Urząd Miejski w Giżycku sala konferencyjna
Telefon:087 429 29 09 Justyna Huta-Hołdowska
E-mail:psouugizycko@adres.pl
Www:www.psouugizycko.org.pl

W ramach projektu realizowanego przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Giżycku


"Dom wielu mieszkań - Europa w drodze do włączania”


14 września (niedziela) o godz. 17.00
w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Giżycku przy al. 1 Maja 14
odbędzie się wernisaż wystawy obrazów, wykonanych przez
osoby niepełnosprawne z Polski, Niemiec i Finlandii.


Prace o motywie przewodnim "Natura" przez cały miesiąc eksponowane będą na korytarzach Urzędu Miejskiego. Część prac można również oglądać
od 11 września (czwartek) w Galerii Białej GCK przy ul. Konarskiego 8.,,Dom wielu mieszkań - Europa w drodze do włączania” – to motto międzynarodowego kongresu, który odbędzie się w dniach 14-19 września w Giżycku (AZS Wilkasy). Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, także osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Kongres organizowany jest przez organizację charytatywną Diakonie Stetten e. V., z siedzibą w Kernen-Stetten w Niemczech oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Giżycku.


W jaki sposób wszyscy ludzie kształtują swój wspólny byt w krajach Europy – w takich dziedzinach życia, jaka praca, nauka, czas wolny, sport? Co możemy zrobić, by umocnić te wzajemne relacje?


Na te pytania chcemy poszukać odpowiedzi podczas kongresu. Cieszymy się na wspólne dobre doświadczenia, odpowiadające na liczne pytania prelekcje, interesujące rozmowy i inspirujące spotkania.


Konferencja międzynarodowa
„Dom wielu mieszkań – Europa na drodze do włączenia”

Wiodące tematy poruszane podczas konferencji:


„Praca osób niepełnosprawnych” - referat pan Christy Lynch (Irlandia). Przykład praktyki włączenia i przeciwdziałania dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracę na otwartym rynku pracy. Przedstawienie doświadczeń własnych, problemów i sukcesów osoby niepełnosprawnej zatrudnionej na otwartym rynku pracy (tzw. selfadwokat).


"Kształcenie dorosłych osób niepełnosprawnych” - referat doktor Hans Furrer (Niemcy). Nawiązanie do reform w tym zakresie przeprowadzonych w Europie oraz podsumowanie dokonanych w ostatnich latach zmian. Wystąpienie profesora Waltera Drehera wraz z osobami niepełnosprawnymi zrzeszonych w IncluCity Cologne.


„Czas wolny i sport osób niepełnosprawnych” - referat pan Ulrich  (Finlandia). Włączanie osób niepełnosprawnych intelektualnie w różne formy sportu, dostosowując je do ich możliwości. Prezentacja rozwiązań m.in. w Finlandii. Wystąpienie osób niepełnosprawnych uprawiających sport, także żeglarzy niepełnosprawnych.


Program dnia:


- Krótka kontemplacja (udział księży różnych wyznań).
- Referat eksperta i tzw. selfadwokata – osoby niepełnosprawnej mającej własne doświadczenia w danej dziedzinie (kształcenie/praca/czas wolny – sport).
- Panele dyskusyjne (warsztaty przyszłości) – zajęcia warsztatowe w mniejszych grupach, podczas których każdy uczestnik będzie miał okazję wypowiedzenia własnego zdania i wyrażenia zebranej razem i wspólnej dla całej grupy opinii na poruszany podczas referatu temat. Spojrzenie osób niepełnosprawnych i sprawnych na jedno zagadnienie z dwóch różnych punktów widzenia. Przedstawienie wniosków w graficznej, czy multimedialnej formie.
- Warsztaty (zajęcia sportowe – żeglarstwo; zajęcia teatralne; zajęcia muzyczne-orkiestra ceramiczna; zajęcia ceramiczne). Zajęcia integrujące całą grupę, mające na celu lepsze poznanie się uczestników, w wymieszanych, międzynarodowych grupach, skupiające ludzi szczególnie interesujących się daną dziedziną aktywności.
- Działania integracyjne (skupiające całą grupę uczestników projektu i przybliżające gościom kulturę Mazur, np. ognisko z koncertem szantowym, zwiedzanie Giżycka, uroczyste otwarcie i zamknięcie konferencji).


Konferencję otworzą: Przewodnicząca PSOUU i profesor pedagogiki specjalnej z Niemiec wraz z Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Burmistrzem Giżycka, przedstawicielami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Oddziału PFRON w Olsztynie oraz z partnerami zaangażowanymi w projekt.


Wszelkie działania ponadnarodowe jeszcze bardziej wzbogacą osoby niepełnosprawne, dadzą im jedyne w swoim rodzaju doznania obcowania z rówieśnikami z zagranicy. To ciekawe i niezapomniane doświadczenie. W pracy na rzecz osób niepełnosprawnych chodzi nam o jak największe włączenie ich w szeroko rozumianą integrację. Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej pragniemy, aby doświadczyły tego także osoby niepełnosprawne.


Patronat honorowy nad projektem objęła Pani Jolanta Fedak,
Minister Pracy i Polityki Społecznej.


Partnerzy projektu:


Urząd Miejski w Giżycku, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Diakonie Stetten e. V. (Niemcy), IncluCity Cologne (Niemcy), Baranya Megyei Onkormanyzat Fogyatekos szemelyek otthona (Węgry), Istituto Leonarda Vaccari (Włochy), Alba Cooperativa Sociale Onlus (Włochy), Ricerca e Cooperazione Onlus (Włochy), Associazione Nazionale Disabili Italiani (Włochy), Ertelmi Fogyatekosok Otthona (Węgry) oraz inne organizacje regionalne.


SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Współfinansowane ze środków budżetowych miasta Giżycka

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS