strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
sobota, 22 lutego 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 2 maja 2013

Ogólnopolskie Biegi Rodzinne
2013.05.02
las miejski
Święto Flagi i Festyn "BIAŁO-CZERWONA"
2013.05.02
Pasaż przy ul. Nadbrzeżnej, scena przy Hotelu St. Bruno, park przy ul. Moniuszki
WIELKIE OTWARCIE SEZONU 2013
2013.05.02
Most obrotowy na kanale Łuczańskim (Giżyckim)

WIELKIE OTWARCIE SEZONU 2013

18 marca 2013
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2013-05-02
Termin do:2013-05-02
Organizator:Urząd Miejski w Giżycku Wydział Promocji, współpraca GCK
Miejsce:Most obrotowy na kanale Łuczańskim (Giżyckim)
Telefon:87 7324 137
E-mail:malgorzata.kulas-szyrmer@gizycko.pl
Www:www.gizycko.pl

WIELKIE OTWARCIE SEZONU 2013
i Mazurska Majówka


Giżycko 2 maja (czwartek) 2013


W okolicy zabytkowego mostu obrotowego
(przy ul. Nadbrzeżnej i Hotelu St. Bruno)


Wielki finał ok. 12.30: uroczyste otwarcie mostu obrotowego
PARADA JEDNOSTEK PŁYWAJĄCYCH na kanale Łuczańskim
i "Konkurs na najładniej udekorowaną
jednostkę pływającą i przebraną załogę"


OGŁASZAMY KONKURS DLA WODNIAKÓW - DO WYGRANIA PIENIĄDZE! ŁĄCZNA PULA 2200 zł.
Przyjmujemy zgłoszenia - KARTA ZGŁOSZENIOWA i REGULAMIN


Zapraszamy na Wielkie Otwarcie wystawców z rękodziełem, kulinariami
i nie tylko FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY i informacje dla WYSTAWCÓW


W tym roku organizowanemu już po raz 8. wodniackiemu świętu, towarzyszy Festyn "BIAŁO-CZERWONA"!Mała Julka w objęciach leszcza - Wielkie Otwarcie Sezonu 2012
fot. UM Giżycko, warto zobaczyć: fotogaleria z Wielkiego Otwarcia 2012

PROGRAM


Czwartek 2 maja
WIELKIE OTWARCIE SEZONU i MAJÓWKA W GIŻYCKU:


godz. 9.00 Otwarcie sezonu regatowego w Międzyszkolnej Bazie Sportów Wodnych. Rozegranie regat na jez. Niegocin przez młodych giżyckich sportowców w klasach: Optymist, Cadet, Laser 4,7, Techno 293.


W ramach Festynu „BIAŁO-CZERWONA” i Mazurskiej Majówki od godz. 11.00 w okolicy mostu obrotowego (przy Hotelu St. Bruno i ul. Nadbrzeżnej): występy artystyczne, konkursy i zabawy z nagrodami „Ciągnij linę hejże, ho”, „Wrzuć piłeczkę i wygraj flagę”, quizy tematyczne dla rodzin „3 Maja”, malowanie buziek w barwy narodowe, jarmark rękodzieła oraz mazurskich i kresowych specjałów.


godz. 12.00 UROCZYSTE WCIĄGNIĘCIE FLAGI na maszt pod pomnikiem żołnierzy AK i Sybiraków przy ul. Moniuszki, z udziałem wojska, Garnizonowej Orkiestry Wojskowej, przedstawicieli samorządu, szkół i giżyckich instytucji.


ok. godz. 12.20 Występ Orkiestry Wojskowej przy Hotelu St. Bruno, specjalnym akcentem będzie również taniec zespołu "Jesień" wykonany na moście obrotowym


godz. 12.30 UROCZYSTE OTWARCIE MOSTU OBROTOWEGO na Kanale Łuczańskim (Giżyckim)
·         godz. 12.30 Powitanie gości przez  Burmistrz Giżycka Jolantę Piotrowską
·         zaprzysiężenie ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
·         Uroczyste otwarcie mostu obrotowego dla ruchu żeglownego, dokonane przez władze miasta, regionu, zaproszonych gości oraz mieszkańców, którzy wzięli udział w specjalnym konkursie naszych patronów medialnych Gazety Giżyckiej, Radia 5 i Radia Planeta:).
·         Zielone Światło dla wodniaków – symboliczne uruchomienie sygnalizacji świetlnej przez Dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej Tadeusza Zdanowicza.
·         symboliczne wypuszczenie gołębi pocztowych


ok. godz. 12.45 PARADA JEDNOSTEK PŁYWAJĄCYCH i Konkurs na najładniej udekorowaną jednostkę pływającą i przebraną załogę


·         godz. 13.00-16.00 występy zespołów GCK: „SUKCES”, „Złota Jesień”, występy taneczne: roztańczone przedszkolaki, kolorowe Dropsy, Czysta Flava, Na Wyższym Lewelu, No Stress i przyjaciele, na zakończenie koncert zespołu GCK -  WSK Space Exploration (blues/rock)
·         Zabawie towarzyszyć będą chodzące maskotki Leszczy, z którymi będzie można sobie zrobić zdjęcie::::)
komentator parady: Mietek Konarzewski, prowadzenie festynu: Grażyna Darska


Wodniaków zapraszamy do udziału w KONKURSIE podczas Parady Jednostek Pływających, a wystawców do udziału w KIERMASZU ROZMAITOŚCI! www.gizycko.pl


Wszystkich, którzy ciekawi są jak tworzy się program telewizyjny zapraszamy do Portu Ekomarina, gdzie od 14.30 będzie z nami TVP Olsztyn.
Telewizja wcześniej będzie oczywiście na Paradzie Jednostek Pływających:)

Znad jez. Niegocin ze studia w plenerze będziemy pokazywać Giżycko turystyczne, żeglarskie, nurkowe, rowerowe, po prostu sportowe, imprezowe, kulinarne i bezpieczne!
Program "Akcja Lato" będzie można obejrzeć o godz. 17.00 w TVP Olsztyn.


2 maja również OGÓLNOPOLSKIE BIEGI RODZINNE w lesie miejskim


Organizator:
Urząd Miejski w Giżycku Wydział Promocji
Współpraca:
Giżyckie Centrum Kultury - organizator Festynu "Biało-Czerwona"


Partnerzy Wielkiego Otwarcia:
 
Orkiestra Wojskowa, Międzyszkolna Baza Sportów Wodnych
Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe


Patronat medialny:
       ZAPRASZAMY NA JEDYNĄ TAKĄ IMPREZĘ I PARADĘ W POLSCE!
DO GIŻYCKA - ŻEGLARSKIEJ STOLICY POLSKI
(tytuł zdobyty przez Giżycko w plebiscycie miesięcznika "Wiatr")


W Giżycku co roku w pierwszy weekend maja odbywa się Wielkie Otwarcie Sezonu i widowiskowa parada jednostek pływających.

Mieszkańcy i turyści bardzo licznie oblegają kanał Łuczański, by podziwiać wodniaków rozpoczynających żeglarski sezon. Symbolicznie uruchamiana jest sygnalizacja świetlna zabytkowego mostu obrotowego na Kanale Łuczańskim i zielone światło dla wodniaków, po czym rozpoczyna się parada jednostek  pływających.


W jedynej takiej paradzie na Mazurach udział bierze wiele jednostek pasażerskich, ratowniczych i prywatnych. Wśród nich są fantazyjnie przebrane jednostki pływające i załogi, startujące w  Konkursie na najładniej udekorowaną jednostkę pływającą i przebraną załogę. Sezon regatowy rozpoczną tradycyjnie najmłodsi giżyccy żeglarze, a dbający o bezpieczeństwo wodniaków ratownicy, dokonają zaprzysiężenia nowych kolegów.Piratki "Lady Killer" zwyciężczynie konkursu - Wielkie Otwarcie Sezonu 2011
fot. M. Bochan

Podczas Mazurskiej Majówki na pasażu spacerowym wzdłuż kanału Łuczańskiego w Giżycku oraz przy Hotelu St. Bruno "bliskim sąsiedzie" naszego zabytkowego mostu obrotowego, odbędą się występy artystyczne, konkursy i zabawy z nagrodami. Oczywiście punktem kulminacyjnym wydarzenia jest Parada Jednostek Pływających, w której udział może wziąć każdy. Uroczyste otwarcie sezonu w Giżycku to przede wszystkim świetna zabawa, ale załogi startujące w konkursie mogą dodatkowo zdobyć nagrody pieniężne, których łączna pula wynosi 2200 zł.


Na majówkowej zabawie pojawią się chodzące maskotki dużych leszczy, które od ubiegłorocznych obchodów 400-lecia Giżycka są z nami podczas różnych wydarzeń w mieście. Z obecności giżyckich leszczy najbardziej cieszą się najmłodsi, ale  śmieszne zdjęcie z herbowymi rybami może zrobić każdy bez względu na metrykę:)


Tegorocznemu wodniackiemu świętu, na lądzie towarzyszyć będzie Festyn „Biało-Czerwona”, który nawiązuje do Święta Flagi i w radosny sposób wyraża nasz lokalny patriotyzm. Wydarzenie integruje też lokalną społeczność. "Biało-czerwone" spotkanie adresujemy do giżycczan w każdym wieku, a piknikowym charakterem zachęcamy do  udziału również turystów, licznie przebywających w tym czasie w Giżycku. Będziemy śpiewać, tańczyć  w biało-czerwonych barwach, rysować, układać patriotyczne puzzle. W programie będzie też malowanie buziek w barwy narodowe, quizy tematyczne oraz inne atrakcje, a jako symbol pokoju w powietrze wzbije się podobnie jak w ubiegłym roku,  kilkadziesiąt  gołębi pocztowych.


Na pasażu w tym dniu nie zabraknie również mazurskich i kresowych specjałów, które można zakupić. Podobnie jak dwie poprzednie edycje Wielkie Otwarcie realizowane jest w ramach projektu unijnego „Marka Giżycko”. Do udziału zachęcamy więc szczególnie wystawców, twórców ludowych, rękodzielników i osoby wytwarzające przysmaki regionalne. Wielkie Otwarcie w Giżycku to doskonała okazja, by pokazać lokalne produkty, a my poprzez organizację imprezy chcemy promować naszą rodzimą przedsiębiorczość FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY i informacje dla wystawców.


GIŻYCKA BAZA TURYSTYCZNA CZEKA NA GOŚCI!
NOCLEGI NA KAŻDĄ KIESZEŃ I RESTAURACJE Z NAJLEPSZYM MAZURSKIM JEDZONKIEM WŁAŚNIE W GIŻYCKU!

Jesteś w Giżycku, zobacz koniecznie panoramę ze Wzgórza św. Brunona, Twierdzę Boyen info... i Wieżę Ciśnień info... Odwiedź port Ekomarina Giżycko info... !!

O ZABYTKOWYM MOŚCIE OBROTOWYM NA KANALE ŁUCZAŃSKIM

"(...) Zabytkowy most obrotowy, przerzucony jest przez Kanał Giżycki (Łuczański), łączący jeziora Niegocin i Kisajno. Pierwszy, dwuprzęsłowy most zwodzony stanął w tym miejscu już w połowie XIX stulecia, ale wada konstrukcyjna sprawiła, iż w 1859 r. załamał się pod mocno wyładowanym towarami wozem kupca z Królewca. W związku z tym pomyślano o konstrukcji jednoprzęsłowej, obracanej w bok za pomocą ręcznej dźwigni kieratowej.


Obecna konstrukcja nosi sygnaturę firmy Bechelt C.O. Grundberg und Shel z Zielonej Góry z 1889 r., ale od tamtej pory most był wielokrotnie niszczony (m.in. podczas pierwszej i drugiej wojny światowej), odbudowywany i remontowany. Most ma około 20 m długości i 8 m szerokości, a przęsło waży ponad 100 ton, jednak pojedyncza osoba bez problemu odsuwa je na bok za pomocą ręcznego kieratu, co jest niezwykle widowiskowe i obserwowane zawsze przez liczne grupy turystów. Giżycki most obrotowy jest chyba jedyną czynną konstrukcją tego typu w Polsce. Podobne rozwiązania zastosowano na Kanale Saint-Martin w Paryżu, ale tamte mosty nie są obracane ręcznie.


Tuż za mostem, po lewej stronie zaczynającej się tutaj ul. Moniuszki, znajdują się pozostałości zamku krzyżackiego. Przed zajęciem Galindii przez rycerzy zakonnych funkcjonowały tutaj umocnienia staropruskie. Na ich ruinach Krzyżacy już w początkach XIV w. wystawili drewnianą strażnicę, zamienioną wkrótce w murowany zamek prokuratorski. Służył on jako baza wypraw na Jaćwież, a później na Litwę. Wielokrotnie zdobywany i burzony przez najeźdźców zamek został w początkach XVII w. gruntownie przebudowany w stylu renesansowym z barokowymi dodatkami, a część mieszkalną zajęli książęcy starostowie. W 1852 r. zamek przejęło wojsko i stał się on z czasem siedzibą komendantury Twierdzy Boyen. W okresie międzywojennym w jednym z zamkowych budynków mieściło się muzeum regionalne, eksponujące pamiątki z pierwszej wojny światowej, zabytki archeologiczne i geologiczne.


Z zamkowych zabudowań ocalało jedynie północne skrzydło, które zaadaptowano na luksusowy hotel z nowoczesnym centrum konferencyjno-rekreacyjnym i SPA. Zachowano przy tym elementy zabytkowej konstrukcji i odwzorowano XVI-wieczną zabudowę krzyżackiego zamku.
O moście Wojciech Marek Darski, fragment  "Spacerem po Giżycku - przewodnik po turystyce aktywnej", publikacji opracowanej i wydanej przez Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku"Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy"
         
IMPREZA REALIZOWANA W RAMACH PROJEKTU
„Giżycko 2011 – 2013 – budowa marki, promocja lokalnej gospodarki poprzez organizację oraz udział w ponadlokalnych i regionalnych wydarzeniach”, dofinansowanego  ze środków  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego  Warmia i Mazury na lata 2007-2013 WIĘCEJ O PROJEKCIE...

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS