Wspominamy tych, którzy odeszli od nas w ubiegłym roku

Przed nami szczególny czas w katolickiej tradycji Polski. Święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. W tych dniach odwiedzamy miejsca wiecznego spoczynku naszych krewnych, przyjaciół, osób które miały szczególne znaczenie w naszym życiu.

Symboliczne zapalenie znicza, modlitwa, kwiaty, i najważniejsze - wspomnienie, tyle możemy podarować osobom, których już z nami nie ma. Jak wiele oznacza to zwykłe działanie pięknie określają słowa śp. Wisławy Szymborskiej "Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci".

 

Dziś nasze myśli wędrują ku Osobom, które miały duży wpływ na budowanie Giżycka, które wspólnie z nami przez wiele lat pracowały, dzieliły trudy i sukcesy, podejmowały działania służące mieszkańcom Giżycka. Obejmujemy ich pamięcią i modlitwą. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym…

 

W ostatnim roku pożegnaliśmy na zawsze:

 

  • Ś.p Andrzeja Paszkiewicza. Zmarł w grudniu 2022 r. 

Wybitna postać giżyckiego sportu, znakomity trener piłki ręcznej, mentor kolejnych pokoleń giżyckich szczypiornistów, społeczny działacz sportowy, nauczyciel, organizator wielu sportowych wydarzeń w naszym mieście. Pan Andrzej dawał szansę młodym ludziom poznania sportu i wspaniałej dyscypliny jaką jest piłka ręczna, inspirował i motywował do ciężkiej pracy, pokonywania swoich barier, dążenia do celu, ale zawsze pamiętając, że najważniejsze jest być dobrym człowiekiem.

 

Przez sport tworzył i promował nasze miasto. W 2021 roku odznaczony przez Zarząd Piłki Ręcznej w Polsce Diamentową Odznaką „Za Zasługi dla Piłki Ręcznej” w uznaniu pracy trenerskiej i wieloletniej działalności założonego przez siebie Młodzieżowego Towarzystwa Sportowego „Giżycko” Promocja Sportowych Talentów. Laureat Nagród Sportowych Burmistrza w dziedzinie sportu oraz bardzo ważnej "Nagrody św. Brunona - Patrona Giżycka" w kategorii Sport, przyznanej za rok 2020, będącej uhonorowaniem 30 lat społecznej pracy, a to tysiące meczów, setki turniejów i wiele godzin treningów z kilkuset wychowankami przez te wszystkie lata. W roku 2021 również, ważne wyróżnienie przyznane w rodzinnym mieście – „Medal za szczególne zasługi dla Miasta Giżycka” jako nasze podziękowanie za dokonania na rzecz rozwoju i promocji miasta.

 

śp. Andrzej Paszkiewicz

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

  • Śp. Danutę Jelec. Zmarła w styczniu 2023 r.

Śp. Danuta Jelec była wieloletnią nauczycielką wychowania fizycznego w I Liceum Ogólnokształcącym w Giżycku, a przede wszystkim wybitną trenerką, działaczką sportową i propagatorką łyżwiarstwa szybkiego w Giżycku.

 

Pani Danuta pozostawiła kochającą rodzinę, w tym syna, radnego Rady Miejskiej w Giżycku Andrzeja Jelca.

Danuta Jelec


  • Śp. Rafała Grabowskiego. Zmarł w maju 2023 r.

Olsztyński konserwator sztuki, artysta rzeźbiarz. Przyjaciel Twierdzy Boyen. Grabowski przeprowadził konserwację wielu olsztyńskich zabytkowych budynków, m.in. teatru Jaracza, czy gmachu Instytutu Północnego. Jest także autorem rzeźby św. Jakuba, która stoi na Targu Rybnym.

 

Był dobrym człowiekiem, ciepłym, wrażliwym, utalentowanym, niespokojnym i nieposkromionym duchem, pełnym inwencji marzycielem. Potrafił jednak marzeniom nadawać kształt i przyoblekać je w naznaczoną Jego osobowością postać. Kochał rzeczy dawne i stare, a właściwie gdy się ku nim zwracał one przestawały takimi być, odzyskiwały piękno, życie i styl. Uskrzydlał warmińskie kapliczki, leczył zbolałe kościoły, wskrzeszał dworce bez szyn, scalał kruszące się twierdze lub zdejmował pajęczyny z parków Larassów. W tych dziełach zostawiał nie tylko konserwatorską materię, ale także blask pochodzący prosto z Jego serca. Był jak szlachetny niebiski płomień, który nie pali i nie parzy, tylko rozświetla najmroczniejsze zakamarki otaczającego nas świata, napawa otuchą, wywołuje uśmiech.

Uwielbiał czarno-białe fotografie swojego ukochanego regionu, wygrzebywał je z niebytu i starał się tworzyć z nich opowieść o naszym dzisiejszym życiu. Trudno uwierzyć, że teraz staje się wizerunkiem patrzącym na nas z takiego zdjęcia (tekst na podstawie https://m.facebook.com/wuoz.olsztyn/posts/628380266000322/)

 

Rafał Grabowski


  • Śp. Dariusza Góralskiego. Zmarł we wrześniu 2023 r.

Były pracownik Urzędu Miejskiego w Giżycku w Wydziale Gospodarki Mieszkaniowej, Komunalnej i Ochrony Środowiska w latach 1985 oraz 1990. Po zakończeniu pracy w Urzędzie Miejskim, założył własną działalność gospodarczą, wykonywał usługi dla Miasta jak i Powiatu, m. in.: pierwsze oświetlenia świąteczne w Giżycku oraz sygnalizację świetlną. Od 1993 r. obsługiwał Most Obrotowy na kanale Łuczańskim oraz miejskie fontanny.

Dariusz Góralski


  • Śp. Władysława Kirsona. Zmarł we wrześniu 2023 r. 

Pan Władysław Kirson, nieodżałowany kolega i dobry człowiek, z zawodu był geodetą. Pracował w Wydziale Geodezji i Gospodarki Gruntami w Urzędzie Miejskim w Giżycku, który ostatecznie został przekształcony w referat Wydziału Mienia. W Urzędzie pracował 26 lat,  do 2016 r., potem cieszył się zasłużoną emeryturą. 

 

Władysław Kirson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Znicz