Wyjątkowa impreza na Kisajnie!

Po raz drugi w Giżycku na jeziorze Kisajno rozegrane zostały II Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+. Regaty wygrała trzyosobowa załoga mająca uwaga! ponad 240 lat:) Pobity został wynik z ubiegłego roku, kiedy to najstarsza załoga łącznie miała 225 lat i 10 miesięcy:)

To kolejne regaty o randze mistrzostw krajowych jakie odbyły się w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku. Głównym organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarzy Niepełnosprawnych.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FOTOGALERII FACEBOOK
(NIE TRZEBA MIEĆ KONTA:)

Do regat rozgrywanych od 18 do 20 września 2015, zgłosiły się 23 załogi, ale dzień przed rozpoczęciem regat wycofało się 7 i w rezultacie wystartowało 16 ekip. Zgodnie z regulaminem każdy członek załogi miał powyżej 60 lat. Średni wiek trzyosobowej załogi oscylował około 200 lat. Było kilku osiemdziesięciolatków. Dwóch najstarszych zawodników miało po 86 lat (Eugeniusz Kossakowski - data urodzenia 11.05.1929 rok i Stanisław Malecha – data urodzenia 12.08.1929 r.). Obaj byli członkami załóg, które stanęły na podium.

Wśród zawodników sporo było osób niepełnosprawnych. Regaty odbyły się bez jakiegokolwiek dofinansowania. Tradycyjnie gościny i sprzętu udzieliło Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej, a cała obsługa włącznie z Komisją Sędziowską pracowała w ramach wolontariatu. Dzięki temu uczestnicy regat nie uiszczali nawet wpisowego. W imieniu Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Mistrzostwa otworzył Dyrektor Departamentu Sportu Waldemar Buszan, który przywiózł 9 okazałych pucharów dla zwycięzców. Wzbudziło to entuzjazm zawodników:)
Przez cały czas trwania imprezy pogoda była znakomita. Było ciepło, sporo słońca, wiatr 2 - 3 B. W piątek rozegrano 3 wyścigi. Po pierwszym dniu regat prowadziła załoga Wiesława Borowieckiego przed załogą Jerzego Uzarowicza. Obie załogi miały po 9 punktów. Trzecie miejsce zajmowała załoga Stefana Heinricha z 11 punktami, a czwarte załoga Czesława Perlickiego z 13 punktami. W sobotę rozegrano 5 wyścigów. Wszystkie wygrała załoga Czesława Perlickiego. Nie było to dużą niespodzianką, bo mimo że załoga liczyła 240 lat i 5 miesięcy, to są to znani żeglarze regatowi.
Wieczorem była impreza przy ognisku ze wspólnym śpiewaniem starych i nowych szant. W niedzielę rozegrano ostatnie 2 wyścigi. Dziewiąty wygrała załoga Uzarowicza, a ostatni załoga Perlickiego. Regaty fotografował z motolotni Waldemar Woźniak.
Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Każdy zawodnik otrzymał w drodze losowania nagrodę rzeczową. Między innymi producent sztormiaków firma HORNET ufundowała worki żeglarskie oraz talony na sztormiaki, które będą uszyte na miarę szczęśliwców w losowaniu.
Organizatorzy zaprosili zawodników na III Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+, które odbędą się w terminie 16-18 września 2016 roku.
Komandor regat dziękuje wszystkim wolontariuszom, a szczególnie Andrzejowi Szocikowi, Izie Godlewskiej i Janowi Gotto za pomoc w przeprowadzeniu regat.