strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
piątek, 5 czerwca 2020   pogoda

Aktualności

Wyjątkowa impreza na Kisajnie! Mistrzostwa Polski Seniorów 60+

23 września 2015
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

Po raz drugi w Giżycku na jeziorze Kisajno rozegrane zostały II Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+. Regaty wygrała trzyosobowa załoga mająca uwaga! ponad 240 lat:) Pobity został wynik z ubiegłego roku, kiedy to najstarsza załoga łącznie miała 225 lat i 10 miesięcy:)

 

To kolejne regaty o randze mistrzostw krajowych jakie odbyły się w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku. Głównym organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarzy Niepełnosprawnych.

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FOTOGALERII FACEBOOK
(NIE TRZEBA MIEĆ KONTA:)

 


Do regat rozgrywanych od 18 do 20 września 2015, zgłosiły się 23 załogi, ale dzień przed rozpoczęciem regat wycofało się 7 i w rezultacie wystartowało 16 ekip. Zgodnie z regulaminem każdy członek załogi miał powyżej 60 lat. Średni wiek trzyosobowej załogi oscylował około 200 lat. Było kilku osiemdziesięciolatków. Dwóch najstarszych zawodników miało po 86 lat (Eugeniusz Kossakowski - data urodzenia 11.05.1929 rok i Stanisław Malecha – data urodzenia 12.08.1929 r.). Obaj byli członkami załóg, które stanęły na podium. 

Wśród zawodników sporo było osób niepełnosprawnych. Regaty odbyły się bez jakiegokolwiek dofinansowania. Tradycyjnie gościny i sprzętu udzieliło Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej, a cała obsługa włącznie z Komisją Sędziowską pracowała w ramach wolontariatu. Dzięki temu uczestnicy regat nie uiszczali nawet wpisowego. W imieniu Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Mistrzostwa otworzył Dyrektor Departamentu Sportu Waldemar Buszan, który przywiózł 9 okazałych pucharów dla zwycięzców. Wzbudziło to entuzjazm zawodników:)

Przez cały czas trwania imprezy pogoda była znakomita. Było ciepło, sporo słońca, wiatr 2 - 3 B. W piątek rozegrano 3 wyścigi. Po pierwszym dniu regat prowadziła załoga Wiesława Borowieckiego przed załogą Jerzego Uzarowicza. Obie załogi miały po 9 punktów. Trzecie miejsce zajmowała załoga Stefana Heinricha z 11 punktami, a czwarte załoga Czesława Perlickiego z 13 punktami. W sobotę rozegrano 5 wyścigów. Wszystkie wygrała załoga Czesława Perlickiego. Nie było to dużą niespodzianką, bo mimo że załoga liczyła 240 lat i 5 miesięcy, to są to znani żeglarze regatowi. 

Wieczorem była impreza przy ognisku ze wspólnym śpiewaniem starych i nowych szant. W niedzielę rozegrano ostatnie 2 wyścigi. Dziewiąty wygrała załoga Uzarowicza, a ostatni załoga Perlickiego. Regaty fotografował z motolotni Waldemar Woźniak.

Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Każdy zawodnik otrzymał w drodze losowania nagrodę rzeczową. Między innymi producent sztormiaków firma HORNET ufundowała worki żeglarskie oraz talony na sztormiaki, które będą uszyte na miarę szczęśliwców w losowaniu. 

Organizatorzy zaprosili zawodników na III Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+, które odbędą się w terminie 16-18 września 2016 roku.

Komandor regat dziękuje wszystkim wolontariuszom, a szczególnie Andrzejowi Szocikowi, Izie Godlewskiej i Janowi Gotto za pomoc w przeprowadzeniu regat. 

Wyniki:
1. Czesław Perlicki, Jacek Ludwiczak, Eugeniusz Kossakowski (13 pkt.)
2. Jerzy Uzarowicz, Krzysztof Pawlik, Krystyna Pawlik (24 pkt.)
3. Wiesław Borowiecki, Marek Agaciak, Stanisław Malecha (27 pkt.)
4. Leszek Szeląg, Andrzej Gęsior, Henryk Gajownik (39 pkt.)
5. Dariusz Malik, Andrzej Stegman, Waldemar Kulikowski (50 pkt.)
6. Leszek Król, Elżbieta Chojnacka, Stanisław Górniak (50 pkt.)


Informacje i fot. Marek Winiarczyk

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS