strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
środa, 12 sierpnia 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 16 sierpnia 2014

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w klasie DZ "Ratujmy Dezety"
2014.08.16
jez. Kisajno Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej
Wystawa fotografii WŁODZIMIERZA PUCHALSKIEGO "Wyspa Kormoranów"
2014.08.05
Świetlica wiejska w Dobie
Szanty Załoga Dr. Bryga
2014.08.16
Stanica Wodna Stranda
ŚWIĘTO TWIERDZY BOYEN 2014 100. rocznica I wojny światowej
2014.08.16
Twierdza Boyen
Piknik Strzelecki
2014.08.15
Strzelnica Myśliwska

Wystawa fotografii WŁODZIMIERZA PUCHALSKIEGO "Wyspa Kormoranów"

13 sierpnia 2014
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2014-08-05
Termin do:2014-08-29
Organizator:Lasy Państwowe, Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Wilkasach
Miejsce:Świetlica wiejska w Dobie
Www:www.gizycko.pl

Wystawa fotografii Włodzimierza Puchalskiego
"Wyspa Kormoranów"


5-29 sierpnia 2014
Świetlica wiejska w Dobie k. Giżycka
poniedziałek-piątek w godz. 16.00-20.00


Ekspozycja  pięknych zdjęć przyrodniczych Włodzimierza Puchalskiego jednego z najsłynniejszych polskich przyrodników, znakomitego fotografa, filmowca i pisarza, uznawanego dziś za ojca polskiej fotografii i filmu przyrodniczego, dostępna jest do 29 sierpnia 2014 r. w Dobie, niewielkiej mazurskiej miejscowości w okolicy Giżycka, którą w latach 1945-1949 odwiedzał przygotowując materiał do książki "Wyspa Kormoranów".

Włodzimierz Puchalski, fotografował tutejszą przyrodę i mieszkańców, a wynikiem jego pracy była właśnie "Wyspa Kormoranów", wznowiona ponad 60 lat później przez Lasy Państwowe na bazie oryginalnych negatywów fotograficznych przy użyciu najnowszej dostępnej technologii. Wraz z książką i audiobookiem powstała wystawa, składająca się z wysokiej jakości wielkoformatowych zdjęć, na którą serdecznie zapraszamy.

Niezwykłe wrażenia dzięki panoramom sferycznym na stronie Nadleśnictwa Giżycko Polecamy! Kliknij zobacz i usłysz Wyspę Kormoranów na jeziorze DobskimZdjęcie pochodzi z albumu z audiobookiem "WYSPA KORMORANÓW"
Włodzimierza Puchalskiego wydanego przez Lasy Państwowe


Włodzimierz Puchalski (1909-1979) w roku 1954 wydał książkę pt. „Wyspa Kormoranów". W okresie, gdy pracował i przygotowywał materiały do niej, mieszkał w Dobie, niewielkiej wsi na Mazurach, gdzie obserwował i fotografował tamtejszą przyrodę. Jednym z obiektów jego przyrodniczych obserwacji była kolonia kormoranów gniazdujących na wyspie Wysoki Ostrów na jeziorze Dobskim. Oprócz świetnych opisów przyrody autor ciekawie przedstawiał ludzi i ówczesny klimat mazurskich miast: Giżycka, Mikołajek, Węgorzewa. Dla miłośników przyrody książka była świetną porcją wiedzy o ptakach Wielkich Jezior Mazurskich, krainy wówczas mało znanej i bardzo odległej.


Dzięki tej właśnie książce, opisywaną wyspę Wysoki Ostrów zaczęto nazywać Wyspą Kormoranów. Nowa nazwa wyspy w języku potocznym przyjęła się i jest dziś powszechnie używana wśród mieszkańców Mazur.


Kolejne książki Włodzimierza Puchalskiego przyniosły mu szeroki rozgłos i uznanie na całym świecie jako znakomitego przyrodnika, fotografa, filmowca i pisarza. Dziś uznawany jest za ojca polskiej fotografii i filmu przyrodniczego.Zdjęcie pochodzi z albumu z audiobookiem "WYSPA KORMORANÓW"
Włodzimierza Puchalskiego wydanego przez Lasy Państwowe


W roku 2013 staraniem pracowników Lasów Państwowych na bazie oryginalnych negatywów fotograficznych oraz przy użyciu najnowszej dostępnej technologii wznowiono wydanie „Wyspy Kormoranów" w formie albumu i audiobooka. Wraz z książką powstała wystawa, składająca się z wysokiej jakości wielkoformatowych zdjęć. Intencją organizatorów wystawy było, aby po ponad 60 latach od uwiecznienia na kliszy fotograficznej obrazów Doby oraz jej mieszkańców przypomnieć właśnie w tej miejscowości postać Włodzimierza Puchalskiego, jego książki i zdjęcia, które rozsławiały wyspę oraz samą wieś wśród czytelników na całym świecie.
Źródło: gizycko.bialystok.lasy.gov.pl


Włodzimierz Puchalski jeszcze przed wojną, w 1936 r. zrobił pierwszą w Polsce wystawę o tematyce przyrodniczej i myśliwskiej. Rok później otrzymał złoty medal na Wielkiej Olimpiadzie Łowiectwa w Berlinie za zimowe zdjęcie dzika. Dwukrotnie wyjeżdżał do największej europejskiej stacji ornitologicznej w Rosji. Stawał się bardzo znany i w końcu został zaproszony przez prezydenta Mościckiego do dokumentowania urządzanych przez niego polowań. Sam Puchalski, kolejnym pokoleniom zapadł w pamięć jako ten, który pierwszy nazwał fotografowanie „bezkrwawymi łowami”.


W 1946 r. Włodzimierz Puchalski organizował krakowski Instytut Filmowy. W Łodzi pracował jako operator i reżyser. Utworzył dział dokumentacji fotofilmowej zwierząt na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zostawił po sobie prawie 60 filmów przyrodniczych, mnóstwo książek, ponad 100 tys. negatywów i kilka tysięcy fotogramów. Na jego zdjęciach wychowały się pokolenia przyrodników. Kochał polskie krajobrazy, ale pragnął także Wielkiej Przygody. W 1957 i 1958 r. wziął udział w dwóch arktycznych wyprawach na Spitsbergen. W wieku 69 lat dołączył też do wyprawy Polskiej Akademii Nauk na Antarktykę. Był daltonistą i niemal wszystkie jego filmy oraz fotografie są czarno-białe. Wyjątek to kolorowe zdjęcia z ostatniej wyprawy na Antarktydę. Bogate zbiory zdjęć Włodzimierza Puchalskiego można podziwiać na zamku w Niepołomicach.
Źródło: national-geographic.pl

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS