strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
niedziela, 16 maja 2021   pogoda
media

Milenium Świętego Brunona

Wzgórze Świętego Brunona

 

Wzgórze św. Brunona leży  ok. 1,5 km od centrum Giżycka,  między jeziorem Niegocin a Twierdzą Boyen, przy ścieżce spacerowej i linii kolejowej z Giżycka do Wilkas.  Do wzgórza można dojść ścieżką, brzegiem Niegocina, obok linii kolejowej do Wilkas lub ulicą św. Brunona. Ze wzgórza można podziwiać widok na miasto i okoliczny krajobraz.

 

 

Mieszkańcy Giżycka 99 lat temu oddając hołd wielkiemu misjonarzowi wznieśli na Wzgórzu Świętego Brunona żeliwny krzyż. Miejscowi ewangelicy ustawili go na pamiątkę 900-lecia męczeńskiej śmierci  biskupa. Ta wielka uroczystość odbyła się 30 października  1910r. Na krzyżu umieszczono napis: „Dzielnemu niemieckiemu misjonarzowi, który jako pionier na Mazurach zginął wraz z 18 towarzyszami 9 marca 1009 roku za Chrystusa i  jego królestwo, śmiercią męczeńską, szlachetnemu  Brunonowi z  Kwerfurtu ku uczczenia pamięci. Kościół ewangelicki Leca 1910”. Obecnie tablica ta znajduje się w kościele ewangelickim przy pl. Grunwaldzkim w Giżycku.

 

Giżycko utrzymuje kontakt z  Kwerfurtem – miejscem jego urodzenia. Św. Brunon od 1999r. jest patronem Giżycka,  a 16 lipca odbywa się odpust ku jego czci. Biskup patronuje również najstarszej giżyckiej parafii katolickiej - Sanktuarium Św. Brunona.

 

Pamięć o Świętym Brunonie Giżycko godnie uczciło podczas uroczystości milenijnych w roku 2009, nadając im szcsególną oprawę, niezwykle wymowny był bowiem charakter samego wydarzenia.

 

Główne uroczystości milenijne odbywały się właśnie na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku, domniemanym miejscu śmierci misjonarza, gdzie 99 lat temu w hołdzie wzniesiony został żeliwny krzyż.

 

20 czerwca 2009 roku w sobotę odbyło się Spotkanie Ewangelizacyjne Młodzieży z O. Janem Górą oraz  misjonarzami z całego świata. Tego dnia o godz. 20.45 przesłanie wygłosił Ksiądz Prymas Józef Glemp, po czym odbyło się teatralne misterium „Misja św. Brunona” w wykonaniu ełckiego teatru im. Józefa Węgrzyna oraz koncert Violetty Brzezińskiej i zespołu „Siewcy Lednicy”.

 

21 czerwca o godz. 11.00 odprawiona została uroczysta Msza Święta Jubileuszowa celebrowana pod przewodnictwem Legata Papieskiego, Księdza Kardynała Józefa Glempa, z udziałem Episkopatu Polski, Nuncjusza Papieskiego, biskupów niemieckich, litewskich, białoruskich, ukraińskich oraz parlamentarzystów, marszałków, wojewodów i samorządowców z dwóch województw: warmińskiego – mazurskiego i podlaskiego. 

 

Obecni byli również biskupi innych wyznań, a także delegacje miast z Niemiec, w szczególności  z Kwerfurtu – miejsca urodzenia św. Brunona, Litwy, dla której postać męczennika łączy się z początkiem państwowości litewskiej, Ukrainy oraz 27 tysięcy pielgrzymów z całej Polski. Uroczystości odbywały się na Wzgórzu, ale część wiernych przybyła również od strony wody, czyli jeziora Niegocin.  

 

warto zobaczyć:

PROGRAM OBCHODÓW MILENIJNYCH, INFORMACJE O ŚW. BRUNONIE, FOTOGALERIA Z CENTRALNYCH OBCHODÓW...

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS