strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
czwartek, 28 stycznia 2021   pogoda

Przedsiębiorcy aktualności

Zostań przedsiębiorcą społecznym

04 lutego 2013
dodał(a): UM Sebastian

 

Powiat Giżycki. Dla chcących czasu coraz mniej

Brak pracy to brak perspektyw? Nie do końca. Są tacy, których właśnie bezrobocie zmotywowało do tego, żeby ułożyć plan na swoje nowe życie zawodowe – na własny biznes. Teraz jest dla nich szansa, żeby pomysł urzeczywistnić. Mogą dostać na to pieniądze, bezpłatną pomoc ekspertów i przejść zawodowe szkolenia. Czas na zgłoszenie upływa 15 lutego 2013.

 

To rozwiązanie dla grup minimum 5-osobowych, w których większość stanowią ci, którym o zatrudnienie jest szczególnie trudno, czyli m.in. niepełnosprawni, uchodźcy, osoby po terapiach, bezdomni, byli więźniowie. Jako grupy tworzące przyszłe przedsiębiorstwo społeczne (spółdzielnię socjalną), mają jeszcze kilka dni na przygotowanie i złożenie odpowiednich dokumentów. Po tym terminie, jeśli pomysł na biznes zostanie pozytywnie oceniony, z pomocą unijnych pieniędzy i ekspertów będą mogli zacząć pracę w samodzielnie utworzonych przedsiębiorstwach.

 

Rozpoczęcie własnej działalności bywa problematyczne – nowe formalności, zarządzanie własnym czasem, współpraca w zespole, pozyskiwanie zleceń, obsługa klientów. Ale i o to młodzi przedsiębiorcy nie muszą się martwić. Nad każdą z utworzonych spółdzielni socjalnych czuwać będzie opiekun, który będzie pomagał w znajdywaniu rozwiązań.

 

Wsparcie mogą otrzymać już istniejące spółdzielnie z terenu powiatu olsztyńskiego. Finansowo-merytoryczna oferta skierowana jest dla tych przedsiębiorstw, które chcą powiększyć swój zespół.

 

Po szczegółowe informacje oraz pomoc w przygotowywaniu dokumentów, zainteresowani mieszkańcy powiatu giżyckiego mogą zgłaszać się do ełckiego biura projektu: Ełk, ul. Małeckich 3, lok 18 (II piętro), tel./faks 87 737 78 45, e-mail: dotacje@adelfi.pl. Osoba do kontaktu: Hubert Górski, specjalista ds. rekrutacji. Więcej informacji można znaleźć również na stronie www.dotacjeES.pl.

 

Powiat Giżycki. Kobiety przetarły szlaki, czas na kolejnych

Minęło 1,5 roku odkąd istnieje VIP – pierwsza giżycka spółdzielnia socjalna. Założyło ją kilka bezrobotnych kobiet z Giżycka i okolic. Z kolei pół roku mija już od powstania MIRY – spółdzielni socjalnej z Wydmin (powiat giżycki). I tu założycielkami były panie. Czas na kolejnych bezrobotnych i przedsiębiorczych – do 15 lutego mogą zgłaszać się, by sięgnąć po pieniądze, pomoc ekspertów i bezpłatne szkolenia zawodowe.

 

Spółdzielnia socjalna to rodzaj przedsiębiorstwa, którego tworzenie jest obecnie jednym z najbardziej atrakcyjnych propozycji samozatrudnienia, z których skorzystać mogą przede wszystkim osoby bezrobotne. Ale nie tylko – do założenia spółdzielni socjalnej wystartować mogą także osoby niepełnosprawne, byli więźniowie, wychodzący z bezdomności i uzależnień – ci, którym szczególnie trudno znaleźć pracę. Jako zgrany, minimum 5-osobowy zespół, z dobrym pomysłem na wspólny biznes, mogą zadbać o swoje zatrudnienie i godne wynagrodzenie.

 

Do 15 lutego grupy zainteresowane utworzeniem spółdzielni socjalnej mogą się zgłaszać do projektu „Poznaj biznes i zostań przedsiębiorcą społecznym”. Najbliższe biuro projektu mieści się w siedzibie Stowarzyszenia ADELFI w Ełku – ul. Małeckich 3 lok. 18 (II piętro); tel. 87 737 78 45, e-mail: dotacje@adelfi.pl. Szczegółowych informacji udziela specjalista ds. rekrutacji w subregionie ełckim – Hubert Górski. O projekcie można dowiedzieć się więcej także ze strony www.dotacjeES.pl.

 

 

Dobre przykłady już są

W powiecie giżyckim przykłady takich przedsiębiorstw już są. Przyczynkiem do powstania MIRY z Wydmin była likwidacja tamtejszego zakładu krawieckiego. Zgrane pracownice swoim przykładem pokazały, że zwolnienia grupowe mogą być też szansą na stworzenie własnego biznesu, z osobami, które zdążyły się już dobrze poznać – od strony zawodowej i prywatnej. A to atut przy wspólnym prowadzeniu przedsiębiorstwa. Dziś MIRA oferuje przede wszystkim usługi krawieckie – panie szyją odzież roboczą, bluzy z polaru, wykonują drobne przeróbki krawieckie oraz hafty.

 

Z kolei Giżycka Spółdzielnia Socjalna VIP to kobieca staranność przede wszystkim w pracach wiosennych w ogrodach czy pielęgnacji przydomowych trawników, sprzątaniu biur, domów i mieszkań, a także opiece nad osobami starszymi i chorymi. Jak przyznały panie podczas spotkania z osobami chętnymi do utworzenia podobnych przedsiębiorstw, w ich przypadku pomocny okazał się samorząd lokalny. Od władz spółdzielnia dostała duże wsparcie – wyposażenie biura, komputer, a nawet samochód. Nie wszystko przyszło jednak od ręki, bo jak same mówiły – najpierw trzeba swoją pracą i zaangażowaniem pokazać, że na takiej samodzielności i przedsiębiorczości osobom zakładającym spółdzielnię naprawdę zależy.

 

Przykładów takich przedsiębiorstw w powiecie giżyckim może być więcej. A jeśli jest grupa bezrobotnych czy nieaktywnych zawodowo, która ma potencjał do pracy, ale nie ma umiejętności samodzielnie zarządzać takim przedsiębiorstwem, warto, by zainteresował się nią samorząd lokalny czy organizacja pozarządowa. Bo to oni mogą stworzyć spółdzielnię socjalną osób prawnych, która będzie zatrudniać tę grupę bezrobotnych.

 

Projekt „Poznaj biznes i zostań przedsiębiorcą społecznym” prowadzi Stowarzyszenie ESWIP razem ze Stowarzyszeniem ADELFI i Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości ATUT. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

 

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS