Giżycka „Siódemka” gospodarzem spotkania szkół partnerskich w ramach realizacji programu Erasmus+

Giżycka „Siódemka” była gospodarzem spotkania szkół partnerskich w ramach realizacji programu Erasmus plus „Nauki ścisłe na serio i na luzie, dzisiaj i w przyszłości”.  Grupa składająca się z 25 uczniów i 16 nauczycieli przybyła z pięciu zaprzyjaźnionych krajów: Słowacji, Chorwacji, Grecji, Turcji i Szwecji. Dzieci z SP 7 biorące udział w projekcie przyjęły gości w swoich domach.

Wizyta partnerów programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 7Wizyta partnerów programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 7Wizyta partnerów programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 7Wizyta partnerów programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 7Wizyta partnerów programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 7Wizyta partnerów programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 7Wizyta partnerów programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 7Wizyta partnerów programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 7Wizyta partnerów programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 7Wizyta partnerów programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 7Wizyta partnerów programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 7Wizyta partnerów programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 7Wizyta partnerów programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 7Wizyta partnerów programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 7Wizyta partnerów programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 7Wizyta partnerów programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 7

Wizyta partnerów programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 7 w Giżycku
Realizacja projektu „Fun And Engaging STEM Activities For Tomorrow’s World”

23 – 27.10.2023 r.

 

Pierwszego dnia, w poniedziałek 23 października, nastąpiło oficjalne powitanie partnerów projektu. Dyrektor szkoły, pani Ewa Kamińska  wraz z nauczycielką i szkolną koordynatorką projektu, panią Katarzyną Wójtowicz-Pac przywitały gości, życząc im udanego pobytu w Giżycku.

 

Spotkanie rozpoczęto częścią artystyczną, która wywarła ogromne wrażenie na uczestnikach projektu. Pokaz talentów zaprezentowany przez uczniów "siódemki" został nagrodzony gromkimi oklaskami. Kolejnym integracyjnym punktem dnia były prezentacje drużyny poszczególnych państw, w których dzieci opowiadały o swoim kraju, mieście i szkole. Podczas zwiedzania giżyckiej szkoły przybysze zapoznali się z funkcjonowaniem placówki, zajrzeli do różnych pomieszczeń oraz wypróbowali sprzęt zakupiony w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Użycie gogli VR, dronów czy drukarki 3D było niezwykle ciekawym doświadczeniem.

 

Tego samego dnia międzynarodowa grupa udała się do Ratusza na spotkanie z Burmistrzem Miasta, panem Karolem Iwaszkiewiczem, który przybliżył gościom Giżycko, zachęcając do dalszego jego zwiedzania. Pogoda dopisała i pozwoliła na spacer w promieniach słońca. Ostatnim akcentem poniedziałkowego dnia była wizyta w Galerii Sztuki i schronie przeciwlotniczym znajdującym się
w podziemiach Placu Grunwaldzkiego.

 

Wtorek obfitował w zajęcia warsztatowe. Dzieci uczestniczyły w rozgrywkach olimpijskich, łącząc wiedzę i umiejętności z zakresu chemii, matematyki i sportu. Zajęcia przeprowadzone przez nauczycieli, panią Janinę Morską i pana Kamila Giczewskiego, cieszyły się dużym zaangażowaniem uczniów. W tym samym czasie nauczyciele brali udział w warsztatach szkoleniowych prowadzonych przez panią Magdalenę Wasilewską na temat efektywnego nauczania nastolatków w oparciu o ich naturalny rozwój mózgu. Popołudnie minęło pod znakiem aktywności fizycznej. Dzieci wraz z opiekunami doskonalili swoje umiejętności orientacji w terenie podczas gry na Twierdzy Boyen. Następnie relaksowali się podczas malowania toreb w sali zajęć plastycznych na Twierdzy. Przyjemnym podsumowaniem drugiego dnia było integracyjne ognisko z kiełbaskami.   

 

W środę wcześnie rano uczestnicy projektu wyruszyli do Olsztyna. Program wycieczki choć napięty był bardzo interesujący. W Muzeum Warmii i Mazur po zwiedzaniu sal wystawowych, dzieci uczestniczyły w warsztatach: Mikołaj Kopernik – mieszkaniec olsztyńskiego zamku, podczas których tworzyły Układ Słoneczny w formie plastycznej. Seans w Planetarium pod tytułem „Nasz wszechświat” był dużą dawką wiedzy o obiektach Układu Słonecznego oraz dalszych obszarów poza granicami Drogi Mlecznej. Po pysznym obiedzie nadeszła pora na relaks i zabawę  w Warmiolandii, gdzie dzieci miały okazję oglądać ciekawe doświadczenia chemiczne oraz zintegrować się podczas wspólnej aktywności fizycznej. Droga powrotna do Giżycka była czasem odpoczynku i wymiany wrażeń.

 

Przedostatni dzień spotkania projektowego również rozpoczął się od wycieczki. Tym razem grupa projektowa udała się do Konsulatu Świętego Mikołaja w Kętrzynie. Na miejscu wysłuchaliśmy wykładu zabawnego Elfa, który opowiadał o fabryce bombek i pokazał w jaki sposób powstają przepiękne świąteczne dekoracje. Każdy wykonał swoje bombki, nie obyło się również bez prezentów od Św. Mikołaja. Naładowani pozytywnymi przeżyciami uczestnicy wrócili do giżyckiej szkoły, gdzie czekały już na nich kolejne atrakcje. Dzieci brały udział w zajęciach z wykorzystaniem Matematycznych Kart Grabowskiego – Tabliczka Mnożenia. Rozegrały wspólnie dwie gry oraz wzięły udział w zawodach matematyczno - sportowych znanych z Mistrzostw Polski w Tabliczce Mnożenia. Te zajęcia przeprowadziły nauczycielki matematyki, panie Wioletta Szymowiat i Edyta Kowalczyk. Nauczyciele z krajów partnerskich mogli w tym czasie zrelaksować się podczas warsztatów przeprowadzonych przez panią Izabelę Zambrowską. Udział w koncercie przy użyciu gongów i mis tybetańskich był z pewnością niezwykłym doświadczeniem.

 

Piątek był dniem kolejnych zajęć warsztatowych, podsumowań i pożegnania. Młodzież rozpoczęła dzień od zabawy w programowanie robotów. Pani Wioletta Szymowiat ponownie przeprowadziła ciekawe zajęcia, podczas których uczniowie programowali robota w taki sposób, aby zatrzymywał się i zmieniał kolor na polach będących wynikami kolejnych działań zamieszczonych na karcie pracy.  Po lekcji, podczas pokazu prezentacji podsumowującej spotkanie projektowe, można było jeszcze raz przeżyć i powspominać upływający tydzień. Nastąpiło uroczyste wręczenie certyfikatów oraz wspólny poczęstunek z symbolicznym tortem. Wzruszeń nie było końca. Dyrektor szkoły,
pani Ewa Kamińska oraz koordynator projektu, pani Katarzyna Wójtowicz-Pac podziękowały gościom za przybycie. Koordynatorzy poszczególnych krajów podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu.

 

Można z pewnością stwierdzić, iż spotkanie projektowe w Szkole Podstawowej nr 7 w Giżycku było sukcesem. Zespół pracowników szkoły realizujący działania projektowe doskonale przygotował tygodniowy program spotkania. Różnorodność zajęć warsztatowych, ciekawe wycieczki i pełen profesjonalizm w planowaniu gwarantowały zadowolenie gości.

 

Gościnność rodzin, które przyjęły w swoich domach młodzież z zaprzyjaźnionych krajów jest dowodem na to, że Polska pozostanie już na zawsze w ich pamięci jako kraj przyjazny, a ludzie tu mieszkający otwarci i opiekuńczy.

 

Dopisek od koordynatora:

Pragnę serdecznie podziękować Dyrekcji Szkoły, Zespołowi Nauczycieli, którzy zaangażowali się w realizację projektu oraz wszystkim osobom, którzy wnieśli swój wkład w organizację międzynarodowego spotkania. Podziękowania kieruję również do rodziców i dzieci przyjmujących gości za wspaniałą współpracę podczas realizacji tego dużego przedsięwzięcia. To był cudowny tydzień.

 

                                                                                            Koordynator szkolny

                                                                                             Katarzyna Wójtowicz-Pac

Opracowanie: Katarzyna Wójtowicz-Pac