Stefan Lempiecki i Barbara Perepeczko we wspomnieniach przesiedlonych z Wileńszczyzny, w dokumencie który 4 marca miał swoją premierę w Giżycku

Giżycko już po oficjalnej premierze wspomnień przesiedlonych z Wileńszczyzny, w którym osiedleni na Warmii i Mazurach, z sentymentem dzielą się swoją historią. 

KLUCZ WILEŃSKI.

Film powstał dzięki wsparciu Marszałka i Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, przy współpracy również Miasto Giżycko, Miejska Biblioteka Publiczna w Giżycku i Giżyckie Archiwum Cyfrowe. Współorganizatorem pokazu było Giżyckie Centrum Kultury.

 

W pokazie, który odbył się w Giżyckim Centrum Kultury 4 marca 2024 r., udział wziął scenarzysta i reżyser Artur Kalicki, Marcelina Zaniewska odpowiadająca za produkcję oraz Piotr Bojarski pomysłodawca, prezes Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej w Olsztynie, który dokument współtworzył i przeprowadzał wywiady z bohaterami filmu.  

 

Dziś również, przy pełnej sali, film obejrzała młodzież z pięciu giżyckich szkół. Młodzi giżycczanie mieli okazję wysłuchać wstępu do projekcji historyka Jana Sekty, który z ramienia Giżyckiego Archiwum Cyfrowego, bezpośrednio współpracował z twórcami dzieła i udostępniał materiały archiwalne z giżyckich zasobów.

 

Galeria

 

Fot. i kadry z filmu | gizycko.pl M. Kulas-Szyrmer