Uroczyste otwarcie Małpiego Gaju 19 kwietnia

Burmistrz Miasta Giżycka serdecznie zaprasza na uroczyste otwarcie parku przy ulicy Gdańskiej. Park, zupełnie odnowiony, z nowym podziałem przestrzeni, okiełznaną zielenią i szeregiem elementów zapewniających rekreację małym, dużym, seniorom i pupilom, czeka na odwiedzających już 19 kwietnia od godziny 17.00.

Zmiana charakteru parku, warta ponad 12 mln zł, była możliwa dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Wykonawca, to mazowiecka firma SORTED Sp. z o.o.

 

Plakat

 


Otwarcie Małpiego Gaju w Giżycku
19 kwietnia 2024 (piątek) w godz. 17.00-19.00
ul. Gdańska


 

PROGRAM

17.00

 • Uroczyste otwarcie przez Burmistrza Giżycka

od 17.15

 • Występy artystyczne nad stawem:
  Grzegorz Polakowski
  THE SUNSET
  Zespół taneczny "Pląs"
  z giżyckiego Klubu Seniora Mazury
  Zespół Belcanto
  działający przy Giżyckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

 

od 17.30

 • Wspólne czytanie literatury w bibliotece plenerowej z Miejską Biblioteką Publiczną (zachęcamy do uzupełniania naszej biblioteki o własne pozycje)
 • Pokaz psów nierasowych, zabawy w parku, smaczki w prezencie dla pupili
 • Zakładanie społecznego ogrodu warzywnego
 • Wspólne grillowanie własnych potraw (zapewniamy paleniska)
 • Strefa gastronomiczna Centrum Integracji Społecznej
 • Rekreacja na placach zabaw (tradycyjnym i wodnym)
 • Chillout w strefach wypoczynku

Podczas wydarzenia prowadzona będzie zbiórka na rzecz Piotrusia Szpilki,

którego Miasto Giżycko wspiera w walce o zdrowie i samodzielność.


ZAPRASZAMY NA WIELKIE OTWARCIE MAŁPIEGO GAJU! O TO CO NA WAS CZEKA W GIŻYCKIM PARKU.

Woda w centrum

Centralne miejsce parku zajmuje staw z fontanną. Obsadzony roślinami wodnymi, o płynnej linii, idealnie wpisuje się w naturalny charakter parku. Nie zabrakło też kładek na stawie oraz dużego podestu, który sprawdzi się jako scena podczas kameralnych wydarzeń kulturalnych. Oświetlenie fontanny zapewnia fantastyczny klimat, sprzyjający wieczornym spacerom.

 

Małpi Gaj

 

W pobliżu stawu zlokalizowano wodny plac zabaw. Jest to przestrzeń rekreacyjno-edukacyjna, gdzie dzieci mogą w atrakcyjny sposób poznawać zagadnienia związane z urządzeniami hydrotechnicznymi, sprawdzić, jak działa np. śruba Archimedesa czy zapora wodna, lub poznać działanie turbiny Peltona i wodnego młyna. Pofalowana nawierzchnia wykonana z kostki granitowej zapewnia tor wody. Za prawidłowe odprowadzanie wód opadowych odpowiada rozbudowana sieć kanalizacji deszczowej.

 

Małpi Gaj - wodny plac zabaw

 

Elementy rekreacyjne 

Plac zabaw w południowej części założenia jest wydzielony od reszty parku niskim ogrodzeniem z furtkami wejściowymi. Na najmłodszych czeka linarium, piaskownica, huśtawka bocianie gniazdo, huśtawka potrójna, karuzela tarczowa, zestaw z wieżą i bujaki.

Plac zabaw

 

 

Kolejnym elementem dedykowanym najmłodszym jest klasa plenerowa. Znajdują się tam ławy, biblioteka plenerowa oraz inspekty do sadzenia roślin.

 

Klasa plenerowa

Klasa plenerowa Małpi GajKlasa plenerowa Małpi GajKlasa plenerowa Małpi GajKlasa plenerowa Małpi Gaj

Dla nieco starszych zaprojektowano siłownię plenerową wyposażoną w podstawowe elementy usprawniające pracę mięśni.

 

Siłownia

 

Z myślą o czworonogach i ich właścicielach powstał wybieg dla psów. A na nim obręcze do przeskoków, kładka, płotki, tuba kłoda, a nawet psi pisuar.

 

Dog park

 

Wszystkim mieszkańcom posłużą dwie przestronne wiaty grillowe z paleniskami, wygodne leżaki i ławki umiejscowione na terenie całego parku.

 

Małpi Gaj_wiaty

Małpi Gaj_mała architekturaMałpi Gaj_mała architekturaMałpi Gaj_mała architekturaMałpi Gaj_mała architektura

Z poszanowaniem zieleni

Na terenie parku znajduje się ponad 500 dojrzałych drzew, a wśród nich cenne pomniki przyrody. Nową zieleń zaprojektowano tak, by wyeksponować te najcenniejsze egzemplarze, ożywić dolne piętra roślinności i zadbać o atrakcyjność parku w każdej porze roku. W sumie na ok. 5 hektarach posadzono niemal 30 tys. sadzonek krzewów i bylin oraz 30 sztuk dodatkowych drzew.

 

Wśród dosadzonych krzewów znajdą się: Trzmielina pospolita, Śnieguliczka biała, Lilak 'Palibin', Kalina koralowa, Irga błyszcząca, Tawuła japońska ‘Dart’s Red’, Wierzba purporowa 'Na- na', Dereń rozłogowy Dereń biały, Bez czarny, Budleja Dawida. Będą sadzone w grupach i zgodnie z projektem będzie ich ponad 5 tys. sztuk. 

 

Projektowane rabaty składają się z gatunków odpornych na zastane warunki, czyli stanowiska wilgotne, często zacienione, momentami okresowo zalewane. Naturalistyczne kształty nasadzeń doskonale wpisują się w leśny charakter parku, a odpowiedni dobór gatunkowy ułatwi pielęgnację zieleni i jej utrzymanie. Wśród bylin znalazły się: Trzmielina 'Coloratus', Bluszcz pospolity, Funkia, Barwinek pospolity, Dąbrówka rozłogowa, Tawułka arendsa, Bodziszek korzeniasty, Liliowiec. Projekt zakładał posadzenie ponad 17 tys. sztuk bylin. 

 

W parku pojawiły się też rośliny wodne dostosowane do warunków rowu bioretencyjnego i zbiornika wodnego. We wschodniej części założenia zlokalizowano łąkę kwietną składającą się z kilku gatunków traw i kwitnących, niskich roślin.

 

 

Małpi Gaj

 

Park dostępny dla wszystkich

Projekt zakładał wykonanie nowych schodów oraz ścieżek zjazdowych. Schody zaplanowano w miejscu istniejących. Dla umożliwienia korzystania z parku przez osoby ze szczególnymi potrzebami, w trzech miejscach pojawiają się wygodne ścieżki zjazdowe. W parku znalazła się także ogólnodostępna toaleta publiczna, zlokalizowana w pobliżu stawu oraz wodnego placu zabaw. 

 

Jasno i bezpiecznie

Park rozświetlają nowoczesne oprawy ledowe zainstalowane na słupach aluminiowych o wysokości 4m. Zaprojektowane zostało także podświetlenie wybranych elementów, w tym pomników przyrody, lampami LED montowanymi w gruncie. Park jest podłączony do systemu monitoringu miejskiego. 

 

Małpi GajMałpi GajMałpi GajMałpi Gaj_for. Grzegorz Jakacki

Zdjęcie o zmierzchu: Grzegorz Jakacki

Fot. gizycko.pl/ JMK